сряда, 4 март 2020 г.

Употребата на смартфони е свързана със затлъстяване



Младите хора, които прекарват повече от 5 часа на ден на смартфони, са по-склонни да са с наднормено тегло и затлъстяване. Това, според експертите, означава, че трябва да преразгледаме стратегиите и да използваме технологии, за да помогнем насърчаването на физическата активност в тази възрастова група.

Съобщението дойде от колумбийско проучване, представено в Латиноамериканската конференция на Американския колеж по кардиология (ACC) 2019, която се проведе между 25 и 27 юли в Картахена, Колумбия.

Прекарването на твърде много време на вашия смартфон улеснява заседналия начин на живот, намалява физическата активност, увеличава риска от преждевременна смърт, диабет, сърдечни заболявания, различни видове рак, остеоартикуларни проблеми и мускулно-скелетни симптоми.

Младите хора правят всичко чрез мобилния си телефон, тъй като той се е превърнал в миникомпютър. Но ако засегнатото лице вече е затлъстяло и не води здравословен начин на живот, използването на смартфони трябва да бъде минимално, защото рисковите фактори вече съществуват.

В проучването участват 1060 студенти (700 жени и 360 мъже) на средна възраст съответно 19 ± 3,6 и 20,3 ± 3,8 години. Те са отговорили на въпросник, включващ количеството часове, прекарани на техните смартфони, и данни относно височината и теглото, което позволи на изследователите да проучат връзката между нивото на използване на устройството и индекса на телесната маса (ИТМ).

Изследователите установяват, че 25,8% са с наднормено тегло, а 4,4% са със затлъстяване. Но 49,8% от тях прекарват повече от 5 часа на ден на мобилното си устройство.
Според проучване на американски юноши, публикувано през 2016 г. и цитирано от авторите, тези, които прекарали повече от 5 часа пред екран (телевизия, смартфони, видео игри, компютри и таблети), са с 43% по-голяма вероятност да са затлъстели, в сравнение с тези, които прекарват време в други дейности. Това е нещо, което може да се дължи поне отчасти на по-голямата консумация на сладки напитки и закуски и по-малко физическа активност.
Авторите на проучването предполагат, че "претоварването" от едновременната употреба на множество цифрови устройства увеличава вероятността да жадуват за храна и намалява самоконтрола, което може да доведе до наддаване на тегло.

Как да се справим с проблема? Въвеждането на здравословните навици на живот от ранна възраст е ключов фактор. Но тъй като сега смартфоните са вездесъщи (всъщност на планетата има повече устройства, отколкото жители и те са се превърнали в "присъща част на човешкия живот"), то трябва да насърчаваме младите да изтеглят приложения за мобилни устройства за насърчаване на физическата активност.

Има безброй приложения, които улесняват движението. Ако кажем на младите хора, че не могат да използват смартфона си, кой ще ни слуша? Никой. Но днес същите мобилни телефони ни предупреждават, ако прекарваме твърде много време в седнало положение. Могат да ни напомнят да си вземем активна почивка.

Ние можем да направим безброй неща на смартфоните. Но най-важното е да балансираме да се движим и да контролираме тези вторични рискови фактори, като заседнало поведение и неправилна диета, които водят до сърдечно-съдови заболявания.

Mantilla-Morrón M, Urina-Triana M. Obesity associated with the hours of use of the smartphone in university students: The technological slavery of the future. American College of Cardiology (ACC) Latin American Conference 2019. Presentado el 27 de julio de 2019; Cartagena, Colombia.
Photo by BRUNO CERVERA on Unsplash

04.03.2020-  световен ден на затлъстяването!



Броят на хората със затлъстяване се утрои от 1975 г. като при децата и юношите увеличението е почти пет пъти. Затлъстяването засяга хора от всички възрасти от всички социални групи в развитите и развиващите се страни. Затлъстяването е основен рисков фактор за различни неинфекциозни заболявания, като диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, хипертония и инсулт и различни форми на рак.

Заедно можем да променим нещата! Можем да направим много, включително да ограничим рекламирането и продажбата на храни и напитки с високо съдържание на мазнини, захар и сол на деца; да изискаме от държавата облагане на захарните напитки и осигуряване на по-добър достъп до  здравословна храна. Нуждаем се от место за безопасно ходене, колоездене и отдих в нашите градове и трябва да ги изискваме от нашите управници. Трябва да научим децата си на здравословни навици от рано.

горски плодове