Зависимо ли е детето ви от екрана?
Вярвате или не, нервната система на детето може да бъде прекомерно стимулирана от редовното излагане на екрана на мобилните телефони, компютри, таблети и други цифрови устройства. Тези устройства могат да причинят хроничен стрес върху мозъка, което може да доведе до различни обучителни и поведенчески разстройства.
Синдромът на електронния екран (EСС) се счита за неразпознат съвременен проблем. Взаимодействието с екраните може да измести нервната система в режим на борба или полет, което причинява нарушена регулация и дезорганизация на различни биологични системи. В това състояние настроението, поведението и фокусът на детето ви могат да бъдат засегнати. EСС не е ограничен до тийнейджъри, обсебени от цифрови устройства; малките деца също могат да бъдат засегнати. Последните изследвания показват, че около 90% от децата могат да използват таблет на две години. Това, което тревожи в тази статистика, е, че всеки път, когато детето вземе устройство, настъпват промени в мозъка, които могат да доведат до свръхстимулация и свръхвъзприемане.
Според д-р Виктория Дънкли, автор на Reset Your Child's Brain, симптомите на EСС обикновено включват лош фокус, раздразнителност и дезорганизирано или непокорно поведение. Децата с EСС се разочароват, разплакват и ядосват лесно. Те са склонни да се сриват при незначителни инциденти. Те не могат да свършат задачите в училище. Показват незряло поведение.
Известно е, че технологията има свръхвъзбуждащ ефект, тъй като може да повиши нивата на допамин - чувствителния невротрансмитер, който също играе роля при формирането на зависимости. Децата с EСС са склонни да губят интерес към нещо, което не е електронно, и могат да покажат слаба творческа изява.
Рискови фактори на ЕСС:
Децата с EСС са привлечени към екраните си - толкова много, че е трудно да ги издърпате. Следните фактори могат да увеличат риска от EСС:
• Малка възраст
• Мъжки пол
• Нарушения на поведението (като хиперактивност, нарушение на вниманието или аутизъм)
• Психосоциални стресови фактори
• Тенденции към зависимостта
• Сензорна дисфункция
Помогнете на детето си!
Като родител, първата стъпка за справяне с този синдром е да разпознаете знаците. Ако следните въпроси се отнасят за вашето дете, то може да има или да е изложено на риск за EСС:
1. Детето ви прогресивно става предизвикателно или дезорганизирано?
2. Изпълнено ли е с гняв?
3. Срива ли се при малки разочарования?
4. Става ли раздразнително, когато му се каже да спре да играе игри или му вземете таблета / компютъра?
5. Забелязвате ли някога, че зениците на детето ви са разширени след използване на електронни устройства?
6. Трудно ли е детето ви да установи очен контакт след ползване на екрана или като цяло?
7. Чувствате ли се някога, че детето ви не е толкова щастливо, колкото би трябвало да бъде, или не се наслаждава на дейностите, с които са свикнали?
8. Вашето дете има ли проблеми с създаването или поддържането на приятели поради незряло поведение?
Опитайте се да премахнете стимулацията на екрана от ежедневието на детето си. Това ще позволи на мозъка на малкия човек да получи дълбока почивка и ще подпомогне възстановяването на баланса между тяхната мозъчна химия и хормоналните нива, като в същото време ще възстанови умствената си енергия. Това може да помогне за подобряване на настроението, фокуса и поведението му в рамките на няколко седмици.