вторник, 28 януари 2020 г.

Недохранено ли е детето ви?



Недохранването е една от 5-те най-големи причини за заболявания сред децата по света. Засяга не само тези, които живеят в райони, където храната е оскъдна. Когато хората мислят за недохранване, те най-често си представят гладуващо дете от Африка. И да, гладът все още е сериозен проблем в много части на света, но уви проблемът с недохранването не спира дотук.
Дори децата, които получават достатъчно количество храна, имат риск от недохранване. Това е така, защото храната, която консумират, е с лошо качество и почти не съдържа необходимите елементи за растежа на тялото и развиващия се мозък. Ние ги наричаме празни калории - стомахът смята, че е пълен и гладът си отива, но останалата част от тялото продължава да търси хранителните вещества, които липсват в съвременните преработени храни.

Без тези хранителни вещества, тялото трябва да ги намери в други части на тялото, които може да разруши и да спре растежа на някои органи. Недохранването засяга най-вече следните области на тялото:
- Мускулната система (свързана с производството на енергия и нивата на активност)
- Мозъкът (свързан с концентрацията и паметта)
- Имунната система (свързана с водене на инфекции и автоимунни заболявания като екзема)

Нека се върнем към началото. Бебетата получават цялото си хранене от майчиното мляко. Ето защо, ако майката е недохранена и с лоши здравословни навици, тогава кърмата, която тя осигурява за бебето, също ще бъде по-малко оптимална.
Майките, които кърмят, трябва да обърнат внимание на това да се хранят с пресни зеленчуци и плодове, риба (богата на омега 3) и месо и без вредни преработени храни.
Препоръчва се също така майката да кърми бебето само за първите 6 месеца от живота на бебето. Храносмилателната система на бебето все още се развива и кърмата ще спомогне за стабилизирането на червата на бебето.

Когато детето ви е готово да премине от кърмата към меки храни и след това на твърди храни, е важно да имате предвид целта на храната в тялото на растящото дете.
Храната, която бебето яде, е да му дава енергия и е в основата на изграждането на кости, мускули, мозъка и други органи.

Може да изглеждате, че имате здраво тяло, но и при най-малък стрес слабите ви места могат да започнат да се проявяват. При децата слабото място са растежа и развитието.
Децата, които ядат диети, съдържащи много захар, мазнини, нездравословни храни, богати на химикали, не изявяват най-добрия си потенциал. Нездравословната диета може да:
• забави растежа им
• да намали активността им
• да ги направи необщителни.

Всяка храна трябва да има основа от пресни зеленчуци и плодове за необходимите хранителни вещества. Добавете към това някакъв здравословен протеин под формата на месо или риба, или дори растителни източници на протеин. 

В идеалния случай, храната трябва да се прави у дома, където имате контрол върху това как се приготвя храната и какви екстри се прибавят към нея - не гответе с химически консерванти и оцветители на храни?

Златното правило е, че вие сте родителят, отговорен за вашето дете. Вие сте този, който трябва да направи здравословен, питателен избор на храна за вашето дете до момента, когато те могат да го направят сами.

Границите и любящата дисциплина са инструменти, които можете да използвате, за да насърчите промяната в избора на храна на вашето дете. Но най-добрият учител е примерът, който сте задали - ако правите здравословни решения, то вашето дете ще следва вашия пример.

Photo by Dakota Corbin on Unsplash

Детето ви няма енергия?



Вашият начин на живот може да е виновен за ежедневната умора при детето ви. Следните фактори са често срещани виновници, които можете да промените.

Намалена физическа активност

Прекарването на по-голямата част от деня седнал отслабва мускулите и ги кара да използват енергията неефективно. Физическата активност укрепва мускулите, помага им да станат по-ефективни и да съхраняват енергия. Не се плашете от препоръката за умерени по интензивност упражнения 30 минути на ден, поне пет дни в седмицата. 30-те минути могат да бъдат разпределени в няколко по-кратки периода. Каквото и упражнение да направите, ще ви помогне. Може да е изкачване на стълби или ходене до по-далечния магазин.

Твърде много стрес

Хроничният стрес може да повиши нивата на кортизол, хормон, произвеждан от надбъбречните жлези. Високият кортизол намалява производството на енергия. Техниките за намаляване на стреса са свързани с по-ниски нива на кортизол. Опитайте йога, стречинг, дихателни упражнения. Дори 10 минути на ден могат да помогнат.

Лоша диета

Ако не храните правилно тялото си, няма да имате необходимите витамини и минерали, за да произвеждате достатъчно енергия и ще се чувствате по-уморени. Акодетето ви яде прекалено много храна по едно и също време, това може да предизвика повишаване на кръвната захар и да доведе до умора. Решението: да се ядат цели храни, включително зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и протеини като риба, пиле, ядки и семена. Мастните киселини в богатите на протеини храни също спомагат за усилване на производството на енергия. И се стремете към по-малки хранения с леки закуски между тях, за да осигурите на тялото стабилно снабдяване с хранителни вещества и по-малко скокове на кръвната захар.

Твърде малко сън

Липсата на сън увеличава кортизола и също така насърчава възпалението и намалява производството на енергия. Работете за подобряване на хигиената на съня: лягайте и се събуждайте по едно и също време всеки ден и поддържайте стаята хладна, тиха и свободна от електроника.

Лош избор на течности

Консумацията на подсладени напитки може да доведе до повишаване на кръвната захар, последвано от спад, причиняващ умора. Обезводняването също може да ви накара да се чувствате уморени. Здравите хора се нуждаят от шест до осем чаши течности на ден и повече, ако имат физическа активност. 


Социална изолация

Да бъдеш изолиран - да не се виждаш редовно с другите – води до депресия, а депресията е свързана с умора. Решете да се срещате с други хора поне веднъж седмично. Това могат да бъдат приятели, семейство, съседи или дори нови познати.
Кога е необходимо да се консултираме с лекар?
Ако умората е придружена от други симптоми като главоболие, мускулна или ставна болка, висока температура или стомашни или пикочни проблеми.

Снимка kevin-grieve от unsplash

понеделник, 13 януари 2020 г.

Ферментирали храни за по-добро здраве



Натурално ферментиралите храни получават много внимание от здравните специалисти в наши дни, защото те могат да помогнат за укрепване на чревния микробиом - 100-те трилиона бактерии и микроорганизми, които живеят в храносмилателния ни тракт. Изследователите започват да свързват тези малки същества с всякакви здравни проблеми от затлъстяване до невродегенеративни заболявания.

Ферментираните храни се запазват, като се използва вековният процес, който не само увеличава срока на годност и хранителната стойност на храната, но може да даде на тялото доза здрави пробиотици- живи микроорганизми, които са от решаващо значение за здравословното храносмилане. 

Не всички ферментирали храни са еднакво добри 

Храните, които дават на тялото ви полезни пробиотици, са тези, които ферментират с помощта на естествени процеси и съдържат пробиотици. Живите култури се срещат не само в киселото мляко, айряна и кефира, но и в корейските мариновани зеленчуци, наречени кимчи, в киселото зеле и в киселите краставички. Бурканчетата от кисели краставички, които можете да си купите от рафта в супермаркета, понякога се мариноват с помощта на оцет, а не естествения процес на ферментация с живи организми, което означава, че те не съдържат пробиотици. За да се гарантира, че ферментираните храни, които избирате, съдържат пробиотици, потърсете думите "натурално ферментирали" на етикета и когато отворите бурканчето, търсете издайнически мехурчета в течността, които сигнализират, че живите организми са вътре в буркана.

четвъртък, 9 януари 2020 г.

Защо продължителното седене има такива вредни последици за здравето?



Когато сте седнали се отпускат най-големите ви мускули. Когато мускулите се отпуснат, те поемат много малко захар (глюкоза) от кръвта, повишавайки риска от диабет тип 2. В допълнение, ензимите, които разграждат мазнините в кръвта (триглицеридите), рязко намаляват, което води до понижаване на нивата на "добрия" холестерол, HDL. Резултатът е по-висок риск от сърдечни заболявания. От друга страна, ежедневното движение не само намалява риска от големи заболявания, но и ви помага да изгаряте повече калории.

Структурираните тренировки са от съществено значение за оптималното здраве. Но детето ви също трябва да се стои повече в изправено положение и да се движи, особено ако прекарва по-голяма част от деня зад бюрото. Седенето в продължение на часове увеличава риска от сериозни заболявания като сърдечни заболявания, диабет тип 2 и някои видове рак. От друга страна, можете да намалите рисковете за вас и детето ви просто като стоите изправени и се движите повече. Тази промяна може да доведе до изгаряне до 350 повече калории на ден.

Photo by Szabó Márk on Unsplash

горски плодове