понеделник, 13 януари 2020 г.

Ферментирали храни за по-добро здраве



Натурално ферментиралите храни получават много внимание от здравните специалисти в наши дни, защото те могат да помогнат за укрепване на чревния микробиом - 100-те трилиона бактерии и микроорганизми, които живеят в храносмилателния ни тракт. Изследователите започват да свързват тези малки същества с всякакви здравни проблеми от затлъстяване до невродегенеративни заболявания.

Ферментираните храни се запазват, като се използва вековният процес, който не само увеличава срока на годност и хранителната стойност на храната, но може да даде на тялото доза здрави пробиотици- живи микроорганизми, които са от решаващо значение за здравословното храносмилане. 

Не всички ферментирали храни са еднакво добри 

Храните, които дават на тялото ви полезни пробиотици, са тези, които ферментират с помощта на естествени процеси и съдържат пробиотици. Живите култури се срещат не само в киселото мляко, айряна и кефира, но и в корейските мариновани зеленчуци, наречени кимчи, в киселото зеле и в киселите краставички. Бурканчетата от кисели краставички, които можете да си купите от рафта в супермаркета, понякога се мариноват с помощта на оцет, а не естествения процес на ферментация с живи организми, което означава, че те не съдържат пробиотици. За да се гарантира, че ферментираните храни, които избирате, съдържат пробиотици, потърсете думите "натурално ферментирали" на етикета и когато отворите бурканчето, търсете издайнически мехурчета в течността, които сигнализират, че живите организми са вътре в буркана.

горски плодове