сряда, 27 май 2020 г.

Как телевизията повлиява на храненето на детето?



Времето за телевизия може да се отрази на храненето на вашето дете. Защо? Много деца прекарват доста време пред телевизора и изследванията показват, че те лесно се поддават да изберат храните, които се рекламират. Много от показаните в рекламите храни не са полезни по отношение на растежа на тялото и развитието на мозъка. Повечето от тях са с висо...ко съдържание на трансмазнини, добавени захари, натрий и / или калории и често не съдържат витамини, минерали и хранителни фибри.
Всеки ден, докато гледат телевизия за 1 час, децата обикновено виждат между 10 и 13 реклами, които популяризират някакъв вид храни или напитки. И в деветдесет процента се рекламират храни с високо съдържание на съставки, които трябва да бъдат ограничавани при децата.

Как можете да укротите телевизионните изкушения и да насърчите по-здравословното хранене?

- Избягвайте да гледате телевизия, докато ядете. Като семейство се съгласете да не гледате телевизия (или да използвате други електронни устройства) по време на хранене. Храненето заедно редовно без разсейване от екрани дава възможност за насърчаване на здравословното хранене и семейните връзки.
- Гледайте детски програми без реклами. Помислете за закупуване или наемане на DVD-та за деца или абониране за интерактивна телевизия, при която да превъртате рекламите.
- Прекарвайте време заедно като прегледате секцията за хранителни стоки в магазина и обсъждайте с децата кои от тях са здравословни и кои не.
- Нека децата помагат в кухнята. Това е чудесна възможност да приучите децата да измиват ръцете преди работа с храна и да възлагате прости задачи, като подреждането на масата или накъсването на листата от маруля за салата.
- Задайте ограничения за времето пред екран. Децата от всички възрасти прекарват повече време пред телевизора и други електронни устройства. Въпреки че част от това време включва образователни дейности, все още има опасения как това може да повлияе на тяхното здраве и развитие. Педиатрите препоръчват не повече от един час на ден екранно време за деца от 2 до 5 години.
- Бъдете добър модел за подражание. Избирайте по-здравословни храни и напитки и ограничавайте използването на електронни устройства.

Photo by Nicole Honeywill on Unsplash

Има ли връзка между червата и мозъка?



Пробиотиците могат да направят нещо повече от подобряване на здравето на червата. Те също могат косвено да подобрят мозъка ви.

Изследванията показват, че червата и мозъкът са свързани, едно партньорство, наречено ос черва- мозък. Те са свързани чрез биохимично сигнализиране между нервната система в храносмилателния тракт, наречено ентерична нервна система, и... централната нервна система, която включва мозъка. Основната информационна връзка между мозъка и червата е блуждаещият нерв, най-дългият нерв в тялото.

Червото се нарича "втори мозък", защото произвежда много от същите невротрансмитери като мозъка, т.е серотонин, допамин и гама-аминомаслена киселина, всички от които играят ключова роля в регулирането на настроението. Всъщност, изчислено е, че 90% от серотонина се произвежда в храносмилателния тракт.

Това, което засяга червата, често засяга мозъка и обратно. Когато мозъкът ви усети неприятност изпраща предупредителни сигнали към червата, поради което стресовите събития могат да причинят проблеми с храносмилането като нервен стомах. От друга страна, пристъпите на стомашно-чревни проблеми като синдром на раздразнените черва, болестта на Crohn или хроничен запек могат да предизвикат тревожност или депресия.

Оста черва-мозък работи и по други начини. Например, червата ви помагат да регулирате апетита, като казвате на мозъка, кога е време да спрете да ядете. Около 20 минути след началото на хранене, чревните микроби произвеждат протеини, които могат да потиснат апетита, което съвпада с времето, в което хората често започват да се чувстват сити.

Къде е ролята на пробиотиците? Някои изследвания са открили, че пробиотиците могат да помогнат за повишаване на настроението и когнитивната функция, както и за намаляване на стреса и безпокойството. Например, проучване, публикувано на 10 ноември 2016 г. от Frontiers in Aging Neuroscience, установи, че пациентите с Алцхаймер, които са приемали мляко, произведено с четири пробиотични бактерии за 12 седмици, са постигнали по-добър резултат от теста за измерване на когнитивното увреждане в сравнение с тези, които са пили мляко без закваска.

Малко проучване от 2013 г., публикувано в списанието Gastroenterology, установи, че жените, които приемали кисело мляко с комбинация от пробиотици, два пъти дневно в продължение на четири седмици, са били по-спокойни, когато са били изложени на изображения на гневни и уплашени лица в сравнение с контролната група. 

Пробиотиците може не само да поддържат по-здравословно функциониране на червата, но и на мозъка.

Photo by Dennis Klein on Unsplash

сряда, 20 май 2020 г.

Децата държат електронните устройства много по-близо до лицата си, отколкото възрастните.


Резултатите от ново проучване разкрива, че това ги излага на риск от късогледство.Честотата на късогледството се увеличава по целия свят и е особено висока в Източна Азия. В проведено проучване от 2012 при 5083 студента в Шанхай е установено засягане в 96%, като средния диоптър е бил -4.1 диоптъра.


Две основни хипотези обясняват увеличаването на късогледството: първо, работа близо до лицето може да предизвика нарушен фокус, което води до  изоставане в акомодацията; и второ, времето, прекарано на закрито, може да лиши ретината от светлина, необходима за развитието на очите.

Училищата в Китай вече действат и по двете хипотези. Те са изградили класни стаи с прозрачни стени и покриви, които позволяват навлизането на повече слънчева светлина. Също така са инсталирали метални пръти на бюрата, за да не позволяват на децата да приближават очите си твърде много до работното поле.

И все пак не е ясно дали и двата подхода ще помогнат. Проучвания подкрепят и двете хипотези, но резултатите са нееднозначни. 

Сега, в условията на дистанционно обучение в България, когато нашите деца прекарват прекалено много часове пред мониторите и на закрито, е необходимо да обърнем внимание на позата им пред компютъра и отстоянието от екрана.

Снимка Дейли Експрес

събота, 2 май 2020 г.

Пандемията от COVID-19 затвори училищата и не се очаква те да бъдат отворени отново тази учебна година.



Пребиваването у дома по време на пандемията може да допринесе за затлъстяване. Много домакинства се презапасяват с храни, особено високопреработени и калорични храни. По отношение на физическата активност, социалното дистанциране и престоят в домашни условия намаляват възможностите за спорт, особено за децата в градовете, живеещи в малки апартаменти. Нерядко децата похапват много по-често пред екраните. А често ядат и от скука. Това лесно може да доведе до покачване на килограмите.

Как да предотвратим затлъстяването по време на пандемията?


- Внимателно пазарувайте и избягвайте сладките храни и подсладените напитки.
- Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци и пълнозърнести храни.
- Правете редовни физически упражнения в къщи.
- Излизайте на ежедневни разходки по 1 час, спазвайки социална дистанция.

Пандемията от COVID-19 ще отмине, но предотвратяването на вредните последствия от затлъстяването зависи от нашите грижи за здравето ни днес.

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

горски плодове