сряда, 27 май 2020 г.

Има ли връзка между червата и мозъка?



Пробиотиците могат да направят нещо повече от подобряване на здравето на червата. Те също могат косвено да подобрят мозъка ви.

Изследванията показват, че червата и мозъкът са свързани, едно партньорство, наречено ос черва- мозък. Те са свързани чрез биохимично сигнализиране между нервната система в храносмилателния тракт, наречено ентерична нервна система, и... централната нервна система, която включва мозъка. Основната информационна връзка между мозъка и червата е блуждаещият нерв, най-дългият нерв в тялото.

Червото се нарича "втори мозък", защото произвежда много от същите невротрансмитери като мозъка, т.е серотонин, допамин и гама-аминомаслена киселина, всички от които играят ключова роля в регулирането на настроението. Всъщност, изчислено е, че 90% от серотонина се произвежда в храносмилателния тракт.

Това, което засяга червата, често засяга мозъка и обратно. Когато мозъкът ви усети неприятност изпраща предупредителни сигнали към червата, поради което стресовите събития могат да причинят проблеми с храносмилането като нервен стомах. От друга страна, пристъпите на стомашно-чревни проблеми като синдром на раздразнените черва, болестта на Crohn или хроничен запек могат да предизвикат тревожност или депресия.

Оста черва-мозък работи и по други начини. Например, червата ви помагат да регулирате апетита, като казвате на мозъка, кога е време да спрете да ядете. Около 20 минути след началото на хранене, чревните микроби произвеждат протеини, които могат да потиснат апетита, което съвпада с времето, в което хората често започват да се чувстват сити.

Къде е ролята на пробиотиците? Някои изследвания са открили, че пробиотиците могат да помогнат за повишаване на настроението и когнитивната функция, както и за намаляване на стреса и безпокойството. Например, проучване, публикувано на 10 ноември 2016 г. от Frontiers in Aging Neuroscience, установи, че пациентите с Алцхаймер, които са приемали мляко, произведено с четири пробиотични бактерии за 12 седмици, са постигнали по-добър резултат от теста за измерване на когнитивното увреждане в сравнение с тези, които са пили мляко без закваска.

Малко проучване от 2013 г., публикувано в списанието Gastroenterology, установи, че жените, които приемали кисело мляко с комбинация от пробиотици, два пъти дневно в продължение на четири седмици, са били по-спокойни, когато са били изложени на изображения на гневни и уплашени лица в сравнение с контролната група. 

Пробиотиците може не само да поддържат по-здравословно функциониране на червата, но и на мозъка.

Photo by Dennis Klein on Unsplash

горски плодове