Добра ли е соята за моето здраве?
Има основателни причини, поради които много вегани и вегетарианци се кълнат в качествата на соята. Тя съдържа много протеини и други хранителни вещества и е алтернатива на месото. Въпреки че соята е възхвалявана заради многото си предимства, тя има и недостатъци.
Предимства:
Соята е бобово растение и е отличен източник на растителни протеини, както и е богата на фибри. Освен това няма холестерол и е с ниско съдържание на наситени мазнини, което я прави здравословна растителна алтернатива на месото. Соята съдържа полиненаситени и омега-3 мастни киселини, които спомагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Тя може да помогне и за облекчаване на симптомите на менопаузата. Тя съдържа химически съединения, наречени изофлавони. Те имат повишаващ ефект върху естрогена (женския полов хормон).
Недостатъци:
Засяга щитовидната жлеза. Соята съдържа високи нива на т. нар. готрогени - съединения, които пречат на щитовидната жлеза да използва правилно йода. Това може да доведе до намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), причинявайки цялостно забавяне на метаболизма, изразяващо се в постоянна непоносимост към студ, отпадналост и повишена податливост към болести. Подобен ефект могат да имат и други зеленчуци като карфиол, броколи и зеле (в големи количества).
Въпреки, че соята може да помогне при справянето със симптомите на менопаузата, тя може да предизвика и проблеми. Изофлавоните нарушават дейността на половата система на хора, които не са в менопауза. Излишната соя може временно да спре менструалния цикъл при жените. При мъжете може да доведе до дисбаланс на тестостерона (мъжкия полов хормон), водейки до натрупване на мазнини около кръста, ниско либидо и загуба на енергия и издръжливост.
Родителите с малки деца трябва да внимават при избора на бебешки формули, тъй като някои от тях съдържат значителни дози от соя. Хормоните на бебето трябва да бъдат балансирани, за да се развиват правилно половата им система. Например, твърде много естроген може да доведе до недоразвити тестиси и проблеми по време на пубертета. Говорете с лекаря на детето си, ако сте загрижени.
Според диетолога Кати МакМанус, натуралните соеви продукти като тофу и едамаме са ценни източници на протеини и други минерали. Така че е добре да се ядат тези соеви храни в умерени количества, няколко пъти седмично. Опитайте се обаче да избягвате добавки от соев изофлавон и храни, направени със соеви протеини, като протеинови смеси и протеинови барчета. Те ви излагат на по-голям риск от възможните странични ефекти от приема на соя, отколкото от всички видове соеви храни.