сряда, 28 август 2019 г.

Какво е хипотиреоидизъм?



Хипотиреоидизмът се отнася до намалена функция на щитовидната жлеза, която не произвежда достатъчно активни тироидни хормони трийодтиронин (Т3) и левотироксин (Т4). Това състояние може да присъства при раждането или да е придобито по време на детството или в зряла възраст. Хипотиреоидизмът е много чест и се среща при около 1 на 1250 деца. В повечето случаи състоянието е постоянно и ще изисква лечение за цял живот. Щитовидните хормони изпълняват много важни действия по време на детството, включително поддържането на нормален растеж и развитие на костите и регулирането на метаболизма.

Какво причинява придобития хипотиреоидизъм?


Причините за хипотиреоидизъм могат да възникнат от самата жлеза или от хипофизата. Щитовидната жлеза може да бъде повредена от атака на антитела (автоимунитет), радиация или операция. Хипофизната жлеза може да бъде повредена след тежка мозъчна травма или вторично лечение. Някои лекарства и вещества могат да попречат на производството на хормони на щитовидната жлеза. Например, твърде много или твърде малко йод в храната може да доведе до хипотиреоидизъм. Като цяло, най-честата причина за хипотиреоидизъм при деца и тийнейджъри е прякото нападение на щитовидната жлеза от имунната система. Това заболяване е известно като автоимунен тиреоидит или болест на Хашимото. Някои деца са изложени на по-голям риск от хипотиреоидизъм, включително такива с вродени синдроми, особено синдром на Даун и синдром на Търнър; тези с диабет тип 1; и тези, които са получили лъчетерапия за лечение на рак.

Какви са признаците и симптомите на хипотиреоидизма?


Признаците и симптомите на хипотиреоидизма включват:
• умора; • леко увеличаване на теглото (не повече от 3-4 кг); • усещане за студ; • суха кожа; • загуба на коса; • запек; • лош растеж. гуша.

Как се диагностицира хипотиреоидизъм?


Използват се прости кръвни тестове, които са евтини и широкодостъпни. Нормалните граници за свободни Т4 и ТСХ са малко по-различни при децата от възрастните, така че диагнозата трябва да се направи след консултация с детски ендокринолог.

Как се лекува хипотиреоидизъм?


Хипотиреоидизмът се лекува с помощта на синтетичен тироиден хормон, наречен левотироксин. Дава се еднократно дневно и има много малко странични ефекти. Дозата при децата трябва да се адаптира спрямо нуждите и теглото, за което са необходими редовни прегледи от детски ендокринолог. С еднократно дневно лечение и редовно проследяване от Вашия детски ендокринолог, Вашето дете може да живее нормален, здравословен живот.

горски плодове