Захарта срещу оръжията: кое убива повече хора?
Захарта може би е най-новият и най-смъртоносен съвременен убиец. Настоящите изследвания показват, че затлъстяването е един от петте рискови фактора за ранна смърт. Процентът на затлъстяване в България е над 30% и нараства с много бързи темпове.
Диабетът в България също се увеличава. Съобщава се, че болните от захарен диабет тип 2 у нас са повече от 420 000. Диабетът е причина за смъртта в 2% от болните годишно, т.е. около 2000 души. За 2018 убитите българи с огнестрелно оръжие са 138 души!
Сладка, но смъртоносна!
Трите основни захари (фруктоза, глюкоза и захароза) идват от захарната тръстика и захарното цвекло. Метаболитните пътища в нашето тяло получават тези захари по различен начин. Фруктозата е „лошото момче“, която се превръща в мазнина в тялото.
Човешкият черен дроб има ограничен капацитет за съхранение на захари; това означава, че остатъците се връщат в кръвта като мастни киселини. Тези киселини се съхраняват в различни части на тялото, а именно бедрата, гърдите и корема. Благодарение на този неблагоприятен страничен ефект, Вие се излагате на риск от диабет тип 2, сърдечни заболявания, затлъстяване, висок холестерол, подагра, хипертония и чернодробно заболяване.
Защо е толкова пристрастяваща?
Помислете за захарите като за малки тролчета, които се крият наоколо и предизвикват катаклизми. Твърде много захар причинява дисбаланс в нашата мозъчна биохимия, кръвната захар и здравето на червата, намалявайки нашите “добри” химически вещества в мозъка. Това от своя страна ни кара да жадуваме за повече захар, за да се чувстваме по-добре.
Слезте от захарното влакче!
Гладът за захари е много реален и изключването на захарта може да ви накара да се чувствате раздразнителни и уморени.
• Най-добрият подход е да ги изключите напълно. Заменете захарта с добри мазнини и протеинови храни. При спадане на нивата на кръвната захар ще жадувате за захар.
• Прочетете етикетите на храните и се погрижете за „скритите“ захари, които могат да се крият под имена като царевичен сироп, глюкозен сироп, фруктозен сироп, фруктоза и кристална фруктоза.
• Ограничете плодовите сокове и енергийните напитки и се пазете от изкуствените подсладители, ако е възможно.
• Много видове хляб (бял и пълнозърнест) съдържат захар. Някои хлябове съдържат чаена лъжичка захар на парче.
• Захарта често се добавя към продуктите от домати, за да се противодейства на киселинността, а доматеният сос е един от най-големите виновници, когато става въпрос за скрита захар. До една трета от съдържанието на доматен сос може да бъде захар. Имайте предвид, че една супена лъжица доматен сос е равна на една чаена лъжичка захар.
Да четем етикетите:
• Без захар: по-малко от 0,5 грама захар.
• Намалена захар: поне 25% по-малко захар за всяка порция спрямо оригиналния продукт.
• Без добавена захар: никаква захар не е добавена като съставка.
Източници:
https://www.theguardian.com/…/20/sugar-deadly-obesity-epide…
Национален статистически институт, България.
Photo by Kobby Mendez on Unsplash