сряда, 25 ноември 2020 г.

Нашите деца не консумират достатъчно риба и морски дарове.




Рибата и морските дарове са пълни с висококачествени протеини и други хранителни вещества, необходими за правилното развитие на децата. И въпреки това те съставляват относително малка част от диетата на повечето деца в сравнение с други източници на животински протеини, като червено и пилешко месо. Една от причините е опасението за съдържание на живак, който рибата може да абсорбира от замърсената вода.

Освен че са богати на белтъчини, не съдържат наситени мазнини и захар, много видове риба са с високо съдържание на витамин D и калций. Така също са богат източник на дълговерижни омега-3 мастни киселини, използвани от тялото за изграждане на нервните клетки в мозъка и очите. Нарастващ брой изследвания показват, че въвеждането на риба рано в диетата на детето може дори да помогне за предотвратяване на алергични заболявания като астма и екзема.

Консумация на риба намалява всяка година. Основната причина много семейства да я избягват е замърсяването с живак. Консумацията на замърсена риба може да има вредно въздействие върху развиващата се нервна система на детето.

Живакът е метал, който се отделя във въздуха главно чрез изгаряне на въглища и някои видове добив. Когато се утаи във вода, бактериите превръщат живака в по-опасна форма, метилживак. Метилживакът се натрупва в рибите, най-вече в тези, които изяждат друга риба и живеят по-дълго. Това са по-големите океански видове като акула, риба меч и риба тон, но и сладководната риба също може да съдържа живак, в зависимост от мястото, където е уловена.

Необходимо е децата да консумират 2 пъти седмично риба и морски продукти. Ползите надхвърлят рисковете.
Избягвайте акула, риба меч и риба тон.
Свободно може да консумирате скариди, миди, сардини, сьомга, стриди, калмари, талапия, треска, морски език, рак, сом, пъстърва, скумрия, кефал.

Photo by Jacobo Tafoya on Unsplash

горски плодове