Д-р Мария Средкова е специалист по детска ендокринология и болести на обмяната. Преглежда в МЦ-СИМП-ДБ, ул. Найден Геров 2, София. По НЗОК преглежда с код 34 (детска ендокринология) и код 17 (педиатрия). Записване на часове може да направите през платформата www.superdoc.bg.
сряда, 25 ноември 2020 г.
Детето ми е с капризен апетит!
Капризниченето започва рано и остава за дълго. Най-често началото е на възраст от 4 до 9 години и тези деца остават такива. За да го предотвратят родителите трябва да започнат рано, още преди детето им да навърши 2 години. Затова предлагайте много различни храни, включително плодове и зеленчуци. Не гответе отделна храна за детето. Оставете детето си да яде това, което ядете и вие.
Темпераментът играе роля. Децата, които имат затруднения да контролират емоциите си, са склонни да бъдат много придирчиви. Какво означава това за Вас? Ако детето ви има проблеми с поведението, заедно с придирчивото хранене, консултирайте се с вашия лекар.
Децата с капризен апетит не са недохранени. Ако педиатърът ви не се тревожи за теглото на детето ви бъдете спокойни.
Когато родителите са били много строги по отношение на храните, които детето може или не може да приема, то децата често стават много капризни при хранене. Колкото и добронамерено да е това, то може да влоши нещата.
Как да се справите, ако детето ви е с капризен апетит?
Хранете се заедно! Наслаждавайте се за на семейното хранене. Говорете с децата си. Не използвайте устройства по време на хранене. Разказвайте забавни истории. Наслаждавйте се на времето заедно.
Не принуждавайте детето да яде. Насърчете го да опита нови храни, но не влизайте в битки за това. Не го карайте да довършва всичко в чинията си („клубът на чистите чинии“ не е добра идея). Не оставяйте детето си да похапва през целия ден (или да пие мляко или сок по всяко време). За да имат апетит трябва да са достатъчно гладни.
Включете детето си в планирането и подготовката на храненето. Разгледайте рецептите заедно. И вие трябва да бъдете готови да опитате нови и различни неща.
Photo by Austrian National Library on Unsplash