Д-р Мария Средкова е специалист по детска ендокринология и болести на обмяната. Преглежда в МЦ-СИМП-ДБ, ул. Найден Геров 2, София. По НЗОК преглежда с код 34 (детска ендокринология) и код 17 (педиатрия). Записване на часове може да направите през платформата www.superdoc.bg.
сряда, 25 ноември 2020 г.
В сезона на чушките!
На пазара чушките се предлагат в различни цветове, форми, размери и аромати. Можете да ги намерите в зелено, жълто, оранжево, червено и дори лилаво.
Докато сладките чушки са хрупкави и меки, то лютите чушки осигуряват изтръпване на езика. Последните съдържат различни количества фитохимикали, отговорни за пикантността в лютите чушки.
Хората, които ядат пикантни храни, особено люти чушки, са склонни да ядат по-малко сол и имат по-ниско кръвно налягане. Капсаициноидите, съединенията, които се съдържат в лютите чушки, също могат да подобрят стойностите на холестерола и функцията на кръвоносните съдове. Сладките чушки съдържат редица антиоксиданти, които са свързани с по-малък риск от сърдечно-съдови заболявания.
Една средно голяма чушка съдържа само 30 калории и е богата на витамини С и А. Всъщност те са на първо място по съдържание на витамин С - цели 240мг в 100г чушка.
Чушките винаги са присъствали на нашата трапеза от незапомнени времена. Те са неизменна част от нашите салати, както в сурово, така и в печено състояние. Използваме ги като подправка, а така също в основните ястия.
Една полезна бърза закуска за децата е чушка, напълнена със сирене. Да ви е сладко!
Photo by Franco Buttazzoni on Unsplash