вторник, 22 декември 2020 г.

Консумацията на свръхпреработената храна се свързва с повишена смъртност.

  Консумациятана свръхпреработената храна се свързва с повишена смъртност. Факт, който вече знаем. Но на 18.12.2020 бе публикувано проучване, което отиде по-нататък, търсещо коя точно храна е проблем. Единствената съставка, която генерира сигнал, е захарта! 


Проучването е проведено върху 22000 участника от двата пола, италианци, на средна възраст 55 г., проследяващо хранителните им навици в продължение на 8 години. Те са били разпределени в 4 групи според степента на консумация на свръхпреработена храна. Най-застрашена е групата, приемаща повече от 15% свръхпреработена храна от общия  дневен прием храна. Тези участници са с повишен риск от сърдечно-съдова смъртност, като високото съдържание на захар обяснява 36% от тази връзка.

Започнете от днес! Намалете консумацията на захар, особено по Коледните празници!

https://academic.oup.com/ajcn/advance-article-abstract/doi/10.1093/ajcn/nqaa299/6039202?redirectedFrom=fulltext

понеделник, 21 декември 2020 г.

Пуснахте ли вече своето писмо до дядо Коледа? Ако не сте, побързайте! Имате още няколко дни!


 

Най-накрая имаме решение на съда, защитаващо правата на потребителите на хранителни продукти в България! КЗК наложи глоба от 1,5 млн лева на Олинеза! Глобата е за продажба на майонеза, именувана като "домашна" на етикета.


 


Пълната статия можете да прочетете по-долу, а ето част от решението: "Потребителят би очаквал продуктът, именуван като домашен, да съдържа съставките на такъв. Противно на приетото в оспореното решение нито е обичайно, нито е толкова достъпно, потребителите да използват яйчен прах при приготвяне на домашна храна вкъщи. Такъв продукт не се предлага свободно в магазинната мрежа и няма практика за използването му в домашни условия. Поради изложеното, като е именуван един продукт като домашен, дори и да предполага, че не е изготвен в домашни условия, потребителят има очакване, същият да бъде приготвен със съставките, с които би бил приготвен в домашни условия, още повече предвид изобразеното на етикета на продукта яйце, а не яйчен прах. Не би могло да се приеме и че наименованието на процесния продукт не създава предимство за производителя му пред производителите на други майонези, които не са именувани „домашни“, но съдържат същите съставки. Не може да се очаква от потребителя, че пазарувайки в магазинната мрежа, би се запознал със съставките на всички сходни продукти и би установил еднаквия им състав, но въпреки това би избрал точно продукта,носещ означението „домашен“ или пък информирано, би избрал друг продукт понякакви различни съображения. Следователно, според съда наименованието на процесния продукт като домашен, при положение, че нито е изготвен в домашни условия, нито е приготвен по домашна рецепта, въвежда в заблуждение потребителите относно съществени качества на продукта и представлява форма на нелоялна конкуренция, забранена от нормата на чл. 31 ЗЗК."

https://money.bg/business/kzk-globi-olineza-s-1-5-mln-lv-zashtoto-mayonezata-i-ne-bila-domashna.html?fbclid=IwAR1V7wQXyUoeKaIT35yQfYmaBuVEKJTrK14Jzgj0M2bP9hl6ApVOufHXBK8

Броколи!


 

Винаги трябва да имате под ръка от този универсален зеленчук. Броколите не само са лесно достъпни в магазините за хранителни стоки, но се запазват добре и могат да се приготвят по различни начини. Броколи произхожда от примитивни култури, отглеждани в Римската империя. Като гарнитура можете да го консумирате сурово (например използвано както зелето) или на пара, сотирано, пържено или печено. Но броколите също могат да играят главна роля в ястията за вечеря, като и в супи, с паста и в гювечи.

Когато избирате броколи, потърсете такива с твърди стъбла и плътно опаковани цветя, които са наситено зелени или имат леко лилав оттенък. Броколи е с високо съдържание на витамин А и фолати (витамин В9), както и витамини С и К. Освен това е добър източник на калий и хранителни фибри, а сервирането на половин чаша има само 15 калории.

Когато приготвяте броколи не забравяйте, че то трябва да се бланшира във вряла вода за 5 минути, докато омекне. При по-дълго варене стават на каша и с маслинено-зелен цвят.

Photo by Bozhin Karaivanov on Unsplash

Здравословна ли е консумацията на сушени плодове?

 


Всяка храна съдържа калории, а консумацията на твърде много калории дори на здравословни храни неминуемо води до увеличаване на теглото. Но има здравословни калории и нездравословни ("празни") калории. Плодовете са здравословен източник на калории. Това важи както за сушените плодове, така и за пресните.

За какво трябва да внимаваме? Сушените плодове са много по-малки от пресните плодове. Затова е много лесно да консумираме големи количества (респективно повече калории), когато ядем сушени плодове. Друг повод за безпокойство е, че някои производители на сушени плодове добавят захар към сушените плодове (които вече съдържат собствени естествени захари). Сушените плодове също съдържат повече фибри и повече антиоксиданти, наречени феноли, отколкото пресните плодове за едно и също количество. Хората, консумиращи богати на растителни феноли храни, имат по-ниски нива на сърдечни заболявания, диабет и няколко вида рак.

Затова яжте сушени плодове. Те имат здравословни хранителни вещества. Но внимавайте с количествата. Избягвайте добавените захари и следете калориите.

Photo by Naim Benjelloun from Pexels

С какво ще запомним 2020?

 Ето някои от изразите, които станаха част от нашето ежедневие през  2020.






 

горски плодове