Консумациятана свръхпреработената храна се свързва с повишена смъртност. Факт, който вече знаем. Но на 18.12.2020 бе публикувано проучване, което отиде по-нататък, търсещо коя точно храна е проблем. Единствената съставка, която генерира сигнал, е захарта!
Д-р Мария Средкова е специалист по детска ендокринология и болести на обмяната. Преглежда в МЦ-СИМП-ДБ, ул. Найден Геров 2, София. По НЗОК преглежда с код 34 (детска ендокринология) и код 17 (педиатрия). Записване на часове може да направите през платформата www.superdoc.bg.
вторник, 22 декември 2020 г.
Консумацията на свръхпреработената храна се свързва с повишена смъртност.
понеделник, 21 декември 2020 г.
Най-накрая имаме решение на съда, защитаващо правата на потребителите на хранителни продукти в България! КЗК наложи глоба от 1,5 млн лева на Олинеза! Глобата е за продажба на майонеза, именувана като "домашна" на етикета.
Пълната статия можете да прочетете по-долу, а ето част от решението: "Потребителят би очаквал продуктът, именуван като домашен, да съдържа съставките на такъв. Противно на приетото в оспореното решение нито е обичайно, нито е толкова достъпно, потребителите да използват яйчен прах при приготвяне на домашна храна вкъщи. Такъв продукт не се предлага свободно в магазинната мрежа и няма практика за използването му в домашни условия. Поради изложеното, като е именуван един продукт като домашен, дори и да предполага, че не е изготвен в домашни условия, потребителят има очакване, същият да бъде приготвен със съставките, с които би бил приготвен в домашни условия, още повече предвид изобразеното на етикета на продукта яйце, а не яйчен прах. Не би могло да се приеме и че наименованието на процесния продукт не създава предимство за производителя му пред производителите на други майонези, които не са именувани „домашни“, но съдържат същите съставки. Не може да се очаква от потребителя, че пазарувайки в магазинната мрежа, би се запознал със съставките на всички сходни продукти и би установил еднаквия им състав, но въпреки това би избрал точно продукта,носещ означението „домашен“ или пък информирано, би избрал друг продукт понякакви различни съображения. Следователно, според съда наименованието на процесния продукт като домашен, при положение, че нито е изготвен в домашни условия, нито е приготвен по домашна рецепта, въвежда в заблуждение потребителите относно съществени качества на продукта и представлява форма на нелоялна конкуренция, забранена от нормата на чл. 31 ЗЗК."
Броколи!
Здравословна ли е консумацията на сушени плодове?