БЕЗВКУСЕН ДИАБЕТ
Двата основни симптома на безвкусния диабет са постоянна жажда и отделяне на големи количества урина, включително и през нощта.
Безвкусният диабет се развива при проблеми с антидиуретичния хормон. Той играе ключова роля в регулирането на количеството на течностите в тялото. Произвежда се от специални нервни клетки, които са част от мозъка и са известни като хипоталамус. Преминава от хипоталамуса в хипофизата, където се складира. Хипофизата освобождава антиди...уретичния хормон когато водата в тялото намалее значително. Той спомага да се задържи водата в тялото като намалява отделянето на урина, която става по-концентрирана. При безвкусния диабет няма продукция на антидиуретичен хормон, което означава, че бъбрекът не може да концентрира урина и твърде много вода се отделя от тялото. Причина може да е увреждане на хипоталамуса или хипофизата, например при инфекция, операция, мозъчен тумор. В редки случаи бъбрекът не може да отреагира на хормона, което се нарича нефрогенен безвкусен диабет. Хората чувстват постоянна жажда, тъй като тялото се опитва да компенсира повишените загуби на вода чрез увеличен прием на такава.
Трябва да се консултирате с детски ендокринолог, ако вашето дете уринира по-често от обикновено – за големите деца това е повече от 4-7 пъти в денонощие, а за малките – повече от 10.