Д-р Мария Средкова е специалист по детска ендокринология и болести на обмяната. Преглежда в МЦ-СИМП-ДБ, ул. Найден Геров 2, София. По НЗОК преглежда с код 34 (детска ендокринология) и код 17 (педиатрия). Записване на часове може да направите през платформата www.superdoc.bg.
сряда, 25 ноември 2020 г.
Три причини защо трябва да правиш упражнения редовно
Всички знаем, че трябва редовно да се упражняваме. Човешкото тяло е направено да се движи. Но толкова много хора намират за предизвикателство да станат и да се движат. Ето някои от причините, които използваме, за да се скрием от редовните упражнения и как да ги отстраним:
1. Мразиш да тренираш във фитнеса.
Във всяка фитнес зала има хора, които мърморят, когато вдигат тежести и ги пускат силно на пода, хора, които не изтриват потта след използване на уред или някой, който крещи в мобилния си телефон.
Какво да направиш?
Промени настройката си! Отиди на открито и създай рутина, в която бягаш или се разхождаш, плуваш или сърфираш, играеш футбол или тенис, всичко това на открито. Можеш също така да създадеш домашен фитнес.
2. Мразиш да се потиш
Изпотяването е нещо добро. Това означава, че тялото ти е способно да поддържа баланса, при оптимална температура за функциониране на тялото. Изпотяването е също един от начините, по които тялото ти се очиства от токсини.
Какво да направиш?
Първо, не искай да спреш изпотяването. Трябва да преместиш потта от кожата си възможно най-бързо. Опитай да носиш дрехи, изработени от тъкани, които причиняват бързо изпаряване на потта. Използвай антиперспиранти вместо прости дезодоранти за подмишниците и други области, които произвеждат много пот.
3. Отнема твърде много време
Живеем в свят, където времето е ресурс, който трябва да бюджетираме. С изисквания като работа/училище, семейство, приятели и т.н. може да изглежда невъзможно да имаш време за упражнения. Така че, за повечето хора, това може да е последно в списъка. Може да си мислиш, че ако не можеш да спортуваш 30-60 минути наведнъж, просто не трябва да го правиш. Това е грешно.
Какво да направиш?
Няма значение продължителността на еднократното упражнение, важно е общото количество движение на седмица. Така че, ако си активен в продължение на 30 минути на първия ден и след това си активен в продължение на 90 минути на ден 2, получаваш същата сума полза от упражнението като лицето, което прави две 60 минутни сесии. Движи се!
Photo by Nine Köpfer on Unsplash