четвъртък, 15 декември 2022 г.

Хранителните навици на студентите могат да бъдат свързани с метаболитни заболявания

 



Три типа хранене: „бързо хранене“, „хапване късно през нощта“ и „пропускане на закуската“ бяха свързани с наддаване на тегло от 3% или повече % при студенти от университета между момента на приемане и петата година на обучение, според изследване, публикувано в Journal of Endocrinology and Metabolism. От тези три навика „бързото хранене“ е причинило наддаване на тегло, докато „пропускането на закуска“ е по-вероятно да причини метаболитни нарушения, независимо от теглото. Изследователи са проучили хранителните навици на 100 японски студенти по медицина (63 мъже и 37 жени) в Медицинския факултет на университета Оита в град Юфу, Япония. Ретроспективният анализ разглежда кръвни проби на гладно, два въпросника за начина на живот и хранително поведение, данни за кръвното налягане и антропометрични измервания (височина, тегло и индекс на телесна маса). Изследователите разделят студентите на три групи въз основа на промените в теглото след постъпване в университет. Тези групи включват група за отслабване, група с наддаване на тегло по-малко от 3% и група с наддаване на тегло над 3%. След това изследователите анализират връзката между хранителните поведения и клиничните данни, свързани с наддаването на тегло и метаболитните параметри.

Пропускането на закуската прекъсва нощния ритъм на студентите според проучването, и причинява метаболитни нарушения, независимо от текущото тегло. Тези студенти обикновено показват най-голям модел на промяна на теглото. Процентът на студентите, натрупали тегло с 3% или повече от момента на постъпване в университет, също консумират 2 пъти по-високи количества безалкохолни напитки в сравнение с другите групи. Установено е, че навикът за „бързо хранене“ също причинява наддаване на тегло.
Студентите с наддаване на тегло над 3% не са осъзнавали, че често биха се хранили, докато общуват. Редовните упражнения са идентифицирани при 48% от участниците в проучването, като делът е 3 пъти по-висок при мъжете, отколкото при жените.Обучението за дъвчене на храната за коригиране на бързото хранене и избягване на пропускането на закуска, за да се коригира ежедневният ритъм на студентите, трябва да бъде част от здравното образование за студенти, което има за цел да предотврати метаболитен синдром“, заключават изследователите.



Photo by Chander Mohan on Unsplash

горски плодове