четвъртък, 15 декември 2022 г.

горски плодове


Въпреки че можете да купувате горски плодове целогодишно в повечето супермаркети, тези вкусни плодове са дори по-вкусни, когато са в сезон и са прясно набрани. А това означава лятно време. От април има ягоди на нашите пазари. Малините, къпините и боровинките узряват през лятото. Ягодите и боровинките са богати на полезни растителни съединения, известни като антоцианини, които придават на плодовете живите им червени, сини и лилави нюанси. Няколко проучвания свързват диетите с храни, богати на антоцианини с по-добро здраве за сърцето. Изследователи в проучване на медицински сестри установяват, че жените, които ядат повече от три порции боровинки или ягоди седмично, имат 34% по-нисък риск от инфаркт в сравнение с тези, които ядат по-малко. Изглежда, че антоцианините правят кръвоносните съдове по-еластични и спомагат за понижаване на кръвното налягане.
Можете да консумирате тези прекрасни плодове по различни начини. Само плодове като десерт или вкусна закуска. Но са чудесни и в плодови салати, с кисело мляко, зърнени храни или дори зелени салати. Опитайте нарязани ягоди с бебешки спанак, натрошено козе сирене и препечени бадеми.
Photo by Rebecca Hansen on Unsplash

 

Какво представляват ултрапреработените продукти(УПП) и какво влияние имат върху нашето здраве? Ще се опитам да отговоря в серия от публикации, подкрепени от научни данни. А изводите трябва да направи всеки сам!


 


По принцип тези храни и напитки имат по-висока енергийна плътност (т.е. повече калории на грам храна), повече свободна захар и повече наситени и трансмазнини в сравнение с непреработени храни. Освен това, ултрапреработени храните имат по-ниско съдържание на диетични фибри, протеини, микроелементи и биоактивни съединения.
УПП могат да бъдат храни и напитки. Те не са точно храна, а по-скоро формулировки на вещества, получени чрез фракциониране на прясна храна. Тези вещества включват захар, масла и мазнини за домашна употреба, протеинови изолати или концентрати, етерифицирани масла, хидрогенирани мазнини, модифицирани нишестета и множество вещества от изключително промишлена употреба. Освен това към тези продукти често се добавят оцветители, овкусители, емулгатори, сгъстители и други добавки, за да се подобрят техните формулировки и да се осигурят сензорни свойства, подобни на пресните или минимално обработени храни. Тези съставки служат за маскиране на нежелани характеристики на крайния продукт. Въпреки твърденията, които често се срещат на опаковките на такива продукти, пресните храни са или малък процент от техния състав, или просто липсват, например продукти с „аромат на ягода“ или „аромат на грозде“. Списъкът на ултрапреработените храни и напитки е обширен, включително безалкохолни напитки, млечни напитки, плодов нектар, прахообразни смеси за приготвяне на ароматизирани напитки, пакетирани закуски, сладкиши и шоколадови бонбони, „зърнени храни“, сладоледи, хляб и предварително приготвени пици, колбаси и рибни хапки, колбаси, и много други продукти.
Хранителните модели, базирани на ултрапреработени хранителни продукти, са значително свързани с отрицателни здравни резултати. Изследванията потвърждават, че консумацията на много свръхпреработени продукти предизвиква увеличаване на теглото и затлъстяване, диабет, хипертония и други сърдечно-съдови заболявания, депресия, ракови заболявания като цяло рак на гърдата, детска астма, бъбречни дисфункции и преждевременна смърт.

Photo by Naseem Buras on Unsplash

Наднормено тегло/затлъстяване и ултрапреработените продукти-част 2


 


Рандомизирано контролирано клинично изпитване, проведено в САЩ, разделило участниците в две групи (една група е приемала предимно ултрапреработени хранителни продукти, а другата - на минимално преработени храни). Експериментът показва, че ултрапреработената диета довежда до превишаване на консумацията с около 500 калории на ден и наддаване с 0,9 кг на две седмици, главно поради увеличения прием на мазнини и въглехидрати. Основният извод от проучването е, че ограничаването на консумацията на ултрапреработени храни може да бъде ефективна стратегия за профилактика и лечение на затлъстяването.

Photo by AllGo - An App For Plus Size People on Unsplash

Наднормено тегло/затлъстяване и ултрапреработените продукти-част 3

 



Все повече доказателства показват, че високата консумация на ултрапреработени храни (УПП) е свързана с увеличаване на наднорменото тегло и затлъстяването. В това проучване сравнението е извършено между групи с най - високо и най-ниско потребление на УПП. Най-високата консумация на ултрапреработени храни е свързана със значително увеличение на риска от наднормено тегло / затлъстяване (+39%), голяма обиколка на талията (+39%), ниски нива на добрия HDL-холестерол (+102%) и метаболитен синдром (+79%)

Photo by Jade Orth on Unsplash

Артериална хипертония и ултрапреработените продукти-част 4


 


По-високият прием на ултрапреработени хранителни продукти(УПП) е свързан с 21-23% по-висок риск от развитие на хипертония в сравнение с по-нисък прием на УПП в проучване върху близо 15 000 възрастни в Испания.
В това голямо испанско проучване, което обхваща 14790 завършили университет младежи, е оценена връзката между потреблението на УПП и риска от хипертония. Всички участници са били без хипертония при започване на обучението в университета. По време на проследяването са установени 1 702 случая на хипертония. Участниците в групата с най-висока консумация на УПП са имали по-висок риск от развитие на хипертония .
В тази голяма перспективна кохорта от испански завършили висши училища на средна възраст се наблюдава положителна връзка между консумацията на УПП и риска от хипертония.


Photo by Jade Orth on Unsplash

Артериална хипертония и ултрапреработените продукти-част 5


 


По-нисък прием на ултрапреработени хранителни продукти(УПП) е свързан със значително намаляване на диастолното артериално налягане при испански деца от четири до седем години.
Включени са 1500 деца на възраст 4 години, като са оценени по пет фактора: физическа активност, време за сън, телевизионно време, растителни храни и прием на ултрапреработени храни. На възраст 4 и 7 години са изчислени специфичните за възрастта и пола индекс на телесна маса, обиколка на талията и кръвно налягане. Целта е да се оцени дали начина на живот на възраст 4 години повлиява затлъстяването и кръвното налягане на възраст 4 и 7 години. Резултатът от начина на живот не е свързан с резултатите на 4 години, но е свързан със затлъстяване, по-голяма обиколка на талията и повишено артериално налягане на възраст 7 години.
Изводът е, че придържане към здравословен начин на живот на възраст 4 години намалява риска от наднормено тегло, затлъстяване и коремно затлъстяване на 7 години.


Photo by Kyle Nieber on Unsplash

Диабет тип 2 и ултрапреработените продукти-част 6


 

Ултрапреработените храни(УПП) представляват повече от 50% от дневните калории, консумирани в няколко държави с високи доходи, като продажбите на ултрапреработени храни се покачват в световен мащаб, особено в страните със средни доходи. Целта на това проучване е да се изследва връзката между консумацията на ултрапреработена храна (УПП) и риска от диабет тип 2 (T2D) във Великобритания.
Резултатите от проучването показват, че диетата с високо съдържание на УПП е свързана с клинично значим повишен риск от T2D. Спешно се изискват идентифициране и прилагане на ефективни действия в областта на общественото здраве за намаляване на потреблението на УПП във Великобритания и в световен мащаб.
Анализът на данни от британска кохорта показва връзка между по-висок прием на ултрапреработени хранителни продукти и по-висок риск от развиващ се диабет тип 2. Същите резултати показват и проучване от Франция, обхващащо 104 000 души.

Photo by ehimetalor akhere unuabona on unsplash

Хранителните навици на студентите могат да бъдат свързани с метаболитни заболявания

 



Три типа хранене: „бързо хранене“, „хапване късно през нощта“ и „пропускане на закуската“ бяха свързани с наддаване на тегло от 3% или повече % при студенти от университета между момента на приемане и петата година на обучение, според изследване, публикувано в Journal of Endocrinology and Metabolism. От тези три навика „бързото хранене“ е причинило наддаване на тегло, докато „пропускането на закуска“ е по-вероятно да причини метаболитни нарушения, независимо от теглото. Изследователи са проучили хранителните навици на 100 японски студенти по медицина (63 мъже и 37 жени) в Медицинския факултет на университета Оита в град Юфу, Япония. Ретроспективният анализ разглежда кръвни проби на гладно, два въпросника за начина на живот и хранително поведение, данни за кръвното налягане и антропометрични измервания (височина, тегло и индекс на телесна маса). Изследователите разделят студентите на три групи въз основа на промените в теглото след постъпване в университет. Тези групи включват група за отслабване, група с наддаване на тегло по-малко от 3% и група с наддаване на тегло над 3%. След това изследователите анализират връзката между хранителните поведения и клиничните данни, свързани с наддаването на тегло и метаболитните параметри.

Пропускането на закуската прекъсва нощния ритъм на студентите според проучването, и причинява метаболитни нарушения, независимо от текущото тегло. Тези студенти обикновено показват най-голям модел на промяна на теглото. Процентът на студентите, натрупали тегло с 3% или повече от момента на постъпване в университет, също консумират 2 пъти по-високи количества безалкохолни напитки в сравнение с другите групи. Установено е, че навикът за „бързо хранене“ също причинява наддаване на тегло.
Студентите с наддаване на тегло над 3% не са осъзнавали, че често биха се хранили, докато общуват. Редовните упражнения са идентифицирани при 48% от участниците в проучването, като делът е 3 пъти по-висок при мъжете, отколкото при жените.Обучението за дъвчене на храната за коригиране на бързото хранене и избягване на пропускането на закуска, за да се коригира ежедневният ритъм на студентите, трябва да бъде част от здравното образование за студенти, което има за цел да предотврати метаболитен синдром“, заключават изследователите.



Photo by Chander Mohan on Unsplash

горски плодове