сряда, 28 август 2019 г.

Кое дете е ниско?



Нормалният темп на растеж е показател за цялостното здраве на детето. Децата растат от 5 до 7 см за година с изключение на първите две години от живота и по време на пубертета, когато растежът е ускорен. В края на пубертета детето достига окончателният си ръст като възрастен. Родителите със среден ръст ще имат деца със среден ръст. Ако Вие сте със среден ръст и имате ниско или високо дете, е необходимо да се консултирате с детски ендокринолог.

Важно е да се измерва ръстът на децата всяка година. От съществено значение е да се открият и да се лекуват проблемите в растежа колкото е възможно по-рано. На възраст 12/13 години повечето от децата са близо до окончателния си ръст и възможностите за лечение са ограничени.

Ниският ръст може да е белег на редица заболявания като:
- Хронични заболявания, засягащи почти всеки орган в тялото, например сърдечни заболявания, астма, целиакия, бъбречни заболявания, анемия, заболявания на костите
- Ендокринни заболявания като хипотиреоидизъм, дефицит на растежен хормон, диабет, хиперкортизолизъм
- Генетични като синдром на Даун, синдром на Търнър, Силвер-Ръсел синдром и Нунан синдром
- Лошо и неправилно хранене
- Деца, родени малки за възрастта си
- Резултат от приложението на лекарства като тези за лечение на дефицит на вниманието или астма

Кога да се консултирате с детски ендокринолог:
- Ако детето ви е по-ниско от връстниците си
- Ако детето ви е спряло да расте
- Ако се притеснявате за ръста и темпа на растеж на детето ви
Какво трябва да носите при преглед с детски ендокринолог:
- Измерванията на ръста и теглото на шестмесечни интервали, направени от личния лекар
- Медицинска документация за установени заболявания и тяхното лечение, както и проведени лабораторни изследвания
- Данни за ръста на майката и бащата

Какво е акантоза?


С Акантозис нигриканс се обозначават сухи, тъмни петна на кожата, които обикновено се появяват в подмишниците, шията или слабините. Приличат на кадифе. Появяват се постепенно без друга симптоматика. Това може да е признак на подлежащо заболяване.

Най-честата причина е наднорменото тегло. Други причини са:
- Диабет тип 2
- Синдром на Кушинг/повишена продукция на кортизол/, синдром на поликистозни яйчници
- В редки случаи- рак на стомаха
- В редки случаи грешен ген, унаследен от родителите

Необходимо е да консултирате детето си с детски ендокринолог. Може да се наложи да се проведат някои изследвания за установяване на причината.

Зависимо ли е детето ви от екрана?



Вярвате или не, нервната система на детето може да бъде прекомерно стимулирана от редовното излагане на екрана на мобилните телефони, компютри, таблети и други цифрови устройства. Тези устройства могат да причинят хроничен стрес върху мозъка, което може да доведе до различни обучителни и поведенчески разстройства.

Синдромът на електронния екран (EСС) се счита за неразпознат съвременен проблем. Взаимодействието с екраните може да измести нервната система в режим на борба или полет, което причинява нарушена регулация и дезорганизация на различни биологични системи. В това състояние настроението, поведението и фокусът на детето ви могат да бъдат засегнати. EСС не е ограничен до тийнейджъри, обсебени от цифрови устройства; малките деца също могат да бъдат засегнати. Последните изследвания показват, че около 90% от децата могат да използват таблет на две години. Това, което тревожи в тази статистика, е, че всеки път, когато детето вземе устройство, настъпват промени в мозъка, които могат да доведат до свръхстимулация и свръхвъзприемане.

Според д-р Виктория Дънкли, автор на Reset Your Child's Brain, симптомите на EСС обикновено включват лош фокус, раздразнителност и дезорганизирано или непокорно поведение. Децата с EСС се разочароват, разплакват и ядосват лесно. Те са склонни да се сриват при незначителни инциденти. Те не могат да свършат задачите в училище. Показват незряло поведение.

Известно е, че технологията има свръхвъзбуждащ ефект, тъй като може да повиши нивата на допамин - чувствителния невротрансмитер, който също играе роля при формирането на зависимости. Децата с EСС са склонни да губят интерес към нещо, което не е електронно, и могат да покажат слаба творческа изява.

Рискови фактори на ЕСС:
Децата с EСС са привлечени към екраните си - толкова много, че е трудно да ги издърпате. Следните фактори могат да увеличат риска от EСС:
• Малка възраст
• Мъжки пол
• Нарушения на поведението (като хиперактивност, нарушение на вниманието или аутизъм)
• Психосоциални стресови фактори
• Тенденции към зависимостта
• Сензорна дисфункция

Помогнете на детето си!
Като родител, първата стъпка за справяне с този синдром е да разпознаете знаците. Ако следните въпроси се отнасят за вашето дете, то може да има или да е изложено на риск за EСС:
1. Детето ви прогресивно става предизвикателно или дезорганизирано?
2. Изпълнено ли е с гняв?
3. Срива ли се при малки разочарования?
4. Става ли раздразнително, когато му се каже да спре да играе игри или му вземете таблета / компютъра?
5. Забелязвате ли някога, че зениците на детето ви са разширени след използване на електронни устройства?
6. Трудно ли е детето ви да установи очен контакт след ползване на екрана или като цяло?
7. Чувствате ли се някога, че детето ви не е толкова щастливо, колкото би трябвало да бъде, или не се наслаждава на дейностите, с които са свикнали?
8. Вашето дете има ли проблеми с създаването или поддържането на приятели поради незряло поведение?

Опитайте се да премахнете стимулацията на екрана от ежедневието на детето си. Това ще позволи на мозъка на малкия човек да получи дълбока почивка и ще подпомогне възстановяването на баланса между тяхната мозъчна химия и хормоналните нива, като в същото време ще възстанови умствената си енергия. Това може да помогне за подобряване на настроението, фокуса и поведението му в рамките на няколко седмици.

Необяснима загуба на тегло



Внезапна забележима загуба на тегло може да се наблюдава след стресиращо събитие, въпреки че може да бъде и признак на сериозно заболяване. Теглото често се връща към нормалното, когато детето започне да се чувства по-щастливо, след като е имало време да скърби или свикне с промяната.

Значителна загуба на тегло може да бъде и в резултат на разстройство на храненето като анорексия или булимия. Ако мислите, че детето ви има нарушение в храненето, говорете с личния си лекар, детски психиатър или детски ендокринолог.
Ако загубата на тегло не се дължи на горепосочените причини, диета или физически упражнения, потърсете лекарска помощ, тъй като може да е симптом на сериозно заболяване.
Телесното тегло може да варира, но постоянната, непреднамерена загуба на теглото повече от 5% за 6 до 12 месеца обикновено е причина за безпокойство. Това може да бъде признак на недохранване, когато диетата на детето не съдържа нужното количество хранителни вещества.

Трябва да обърнете особено внимание, ако детето има други симптоми, като:
• лесна уморяемост;
• загуба на апетит;
• промяна в навиците за тоалетна;
• увеличаване на инфекциозните заболявания

Други често срещани причини за неочаквана загуба на тегло са:
• свръхактивна щитовидна жлеза (хипертиреоидизъм)
• рак
• страничните ефекти на някои лекарства
• злоупотреба с алкохол или наркотици
• сърдечно, бъбречно, чернодробно заболяване
• проблем с жлезите, които отделят хормони - като болестта на Адисън или недиагностициран диабет
• ревматологични заболявания
• заболяване на червата, като стомашна язва, възпалително заболяване на червата или целиакия
• бактериална, вирусна или паразитна инфекция, като персистиращ гастроентерит

Тежки метали са открити в популярни плодови сокове



На 05.02.2019 медицинският сайт Medscape публикува следната статия (със съкращения).
Близо половината от тестваните 45 плодови сока са имали повишени нива на тежки метали, които могат да представляват риск за здравето на децата и възрастните според доклада на потребителите (ДП). В доклада, публикуван в сряда (30.01), се казва, че дори малки количества сок могат да носят здравни рискове. "В някои случаи пиенето само на половин чаша е достатъчно, за да предизвика безпокойство," казва в доклада д-р Джеймс Дикерсън, главен научен директор на ДП. Ако не друго, резултатите просто подсилват съществуващите опасения за плодовите сокове.

"Не мисля, че трябва да кажем, че не можете да давате на децата си никакъв сок," казва проф. д-р Стивън Абрамс от Медицинския университет в Тексаския университет в Остин. Но, казва той, "сокът не е продукт, който е здравословен за децата." Той е съавтор на указанията на Американската академия по педиатрия относно сока, които определят количества по възраст. Междувременно производителите на сок твърдят, че докладът безполезно алармира потребителите.

Как е извършено тестването?


Експертите от Consumer Reports са тествали 45 сока, произведени от 24 марки, включително добре познати и по-малко известни марки като Gerber, Minute Maid, Mott's, Great Value от Walmart, Clover Valley от Dollar General и Big Win от Rite Aid. Те са се фокусирали върху нивата на кадмий, олово, живак и неорганичен арсен, като казват, че тези елементи представляват някои от най-големите рискове и че изследванията са установили, че те са често срещани в храните и напитките. Тестваните сокове са ябълка, плодови смеси, грозде и круша.
Новото тестване е направено като продължение на проучване от 2011 г., когато ДП установи повишени нива на неорганичен арсен и олово в ябълкови и гроздови сокове. Новата оценка беше направена, за да се види дали има подобрение, да се тестват други сокове и да се тестват други тежки метали.

Какви са основните открития?


Като цяло, според ДП, нивата на тежки метали в плодовите сокове са намалели след последното им тестване. Но в новия доклад всеки сок съдържа поне един от четирите тествани метала, а 47%, или 21, имат притеснителни нива на кадмий, неорганичен арсен и / или олово. Няма нищо по отношение на нивата на живак. Други основни заключения:
- Седем от 21-те имат достатъчно тежки метали, за да навредят на деца, които пият по половин чаша на ден, а девет от 21 носят рискове, ако децата пият чаша или повече на ден.
- Десет от соковете също представляват риск за възрастните: пет са потенциално опасни при половин чаша на ден и пет - при чаша или повече на ден.
- Най-високите нива на тежки метали са в плодовите смеси и гроздовия сок.
- Органичните сокове не са имали по-ниски нива на тежки метали, отколкото неорганичните.


Какви са здравните рискове от тежки метали?


В зависимост от това в какво количество и колко дълга е експозицията, тежките метали могат да представляват риск за децата и възрастните. Рисковете включват по-нисък коефициент на интелигентност, поведенчески проблеми като разстройство с дефицит на вниманието, диабет тип 2 и рак, както и много други здравни проблеми.
Експертите се притесняват за натрупаните тежки метали не само от сокове, но и от други източници. Те се срещат не само в храни и напитки, но и в околната среда; растенията абсорбират тежките метали от замърсена почва и вода, казва ДП.


Какво означава това за децата и възрастните?


Семействата не трябва да приемат, че изборът на органичен етикет гарантира, че са свободни от токсини. Също така трябва да се обезсърчи консумацията на сокове.

Източници:
Consumer Reports: "Arsenic and Lead Are In Your Fruit Juice: What You Need to Know."

БЕЗВКУСЕН ДИАБЕТ



Двата основни симптома на безвкусния диабет са постоянна жажда и отделяне на големи количества урина, включително и през нощта.

Безвкусният диабет се развива при проблеми с антидиуретичния хормон. Той играе ключова роля в регулирането на количеството на течностите в тялото. Произвежда се от специални нервни клетки, които са част от мозъка и са известни като хипоталамус. Преминава от хипоталамуса в хипофизата, където се складира. Хипофизата освобождава антиди...уретичния хормон когато водата в тялото намалее значително. Той спомага да се задържи водата в тялото като намалява отделянето на урина, която става по-концентрирана. При безвкусния диабет няма продукция на антидиуретичен хормон, което означава, че бъбрекът не може да концентрира урина и твърде много вода се отделя от тялото. Причина може да е увреждане на хипоталамуса или хипофизата, например при инфекция, операция, мозъчен тумор. В редки случаи бъбрекът не може да отреагира на хормона, което се нарича нефрогенен безвкусен диабет. Хората чувстват постоянна жажда, тъй като тялото се опитва да компенсира повишените загуби на вода чрез увеличен прием на такава.

Трябва да се консултирате с детски ендокринолог, ако вашето дете уринира по-често от обикновено – за големите деца това е повече от 4-7 пъти в денонощие, а за малките – повече от 10.

Какво е хипотиреоидизъм?



Хипотиреоидизмът се отнася до намалена функция на щитовидната жлеза, която не произвежда достатъчно активни тироидни хормони трийодтиронин (Т3) и левотироксин (Т4). Това състояние може да присъства при раждането или да е придобито по време на детството или в зряла възраст. Хипотиреоидизмът е много чест и се среща при около 1 на 1250 деца. В повечето случаи състоянието е постоянно и ще изисква лечение за цял живот. Щитовидните хормони изпълняват много важни действия по време на детството, включително поддържането на нормален растеж и развитие на костите и регулирането на метаболизма.

Какво причинява придобития хипотиреоидизъм?


Причините за хипотиреоидизъм могат да възникнат от самата жлеза или от хипофизата. Щитовидната жлеза може да бъде повредена от атака на антитела (автоимунитет), радиация или операция. Хипофизната жлеза може да бъде повредена след тежка мозъчна травма или вторично лечение. Някои лекарства и вещества могат да попречат на производството на хормони на щитовидната жлеза. Например, твърде много или твърде малко йод в храната може да доведе до хипотиреоидизъм. Като цяло, най-честата причина за хипотиреоидизъм при деца и тийнейджъри е прякото нападение на щитовидната жлеза от имунната система. Това заболяване е известно като автоимунен тиреоидит или болест на Хашимото. Някои деца са изложени на по-голям риск от хипотиреоидизъм, включително такива с вродени синдроми, особено синдром на Даун и синдром на Търнър; тези с диабет тип 1; и тези, които са получили лъчетерапия за лечение на рак.

Какви са признаците и симптомите на хипотиреоидизма?


Признаците и симптомите на хипотиреоидизма включват:
• умора; • леко увеличаване на теглото (не повече от 3-4 кг); • усещане за студ; • суха кожа; • загуба на коса; • запек; • лош растеж. гуша.

Как се диагностицира хипотиреоидизъм?


Използват се прости кръвни тестове, които са евтини и широкодостъпни. Нормалните граници за свободни Т4 и ТСХ са малко по-различни при децата от възрастните, така че диагнозата трябва да се направи след консултация с детски ендокринолог.

Как се лекува хипотиреоидизъм?


Хипотиреоидизмът се лекува с помощта на синтетичен тироиден хормон, наречен левотироксин. Дава се еднократно дневно и има много малко странични ефекти. Дозата при децата трябва да се адаптира спрямо нуждите и теглото, за което са необходими редовни прегледи от детски ендокринолог. С еднократно дневно лечение и редовно проследяване от Вашия детски ендокринолог, Вашето дете може да живее нормален, здравословен живот.

Добра ли е соята за моето здраве?



Има основателни причини, поради които много вегани и вегетарианци се кълнат в качествата на соята. Тя съдържа много протеини и други хранителни вещества и е алтернатива на месото. Въпреки че соята е възхвалявана заради многото си предимства, тя има и недостатъци.

Предимства:
Соята е бобово растение и е отличен източник на растителни протеини, както и е богата на фибри. Освен това няма холестерол и е с ниско съдържание на наситени мазнини, което я прави здравословна растителна алтернатива на месото. Соята съдържа полиненаситени и омега-3 мастни киселини, които спомагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Тя може да помогне и за облекчаване на симптомите на менопаузата. Тя съдържа химически съединения, наречени изофлавони. Те имат повишаващ ефект върху естрогена (женския полов хормон).

Недостатъци:
Засяга щитовидната жлеза. Соята съдържа високи нива на т. нар. готрогени - съединения, които пречат на щитовидната жлеза да използва правилно йода. Това може да доведе до намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), причинявайки цялостно забавяне на метаболизма, изразяващо се в постоянна непоносимост към студ, отпадналост и повишена податливост към болести. Подобен ефект могат да имат и други зеленчуци като карфиол, броколи и зеле (в големи количества).

Въпреки, че соята може да помогне при справянето със симптомите на менопаузата, тя може да предизвика и проблеми. Изофлавоните нарушават дейността на половата система на хора, които не са в менопауза. Излишната соя може временно да спре менструалния цикъл при жените. При мъжете може да доведе до дисбаланс на тестостерона (мъжкия полов хормон), водейки до натрупване на мазнини около кръста, ниско либидо и загуба на енергия и издръжливост.

Родителите с малки деца трябва да внимават при избора на бебешки формули, тъй като някои от тях съдържат значителни дози от соя. Хормоните на бебето трябва да бъдат балансирани, за да се развиват правилно половата им система. Например, твърде много естроген може да доведе до недоразвити тестиси и проблеми по време на пубертета. Говорете с лекаря на детето си, ако сте загрижени.

Според диетолога Кати МакМанус, натуралните соеви продукти като тофу и едамаме са ценни източници на протеини и други минерали. Така че е добре да се ядат тези соеви храни в умерени количества, няколко пъти седмично. Опитайте се обаче да избягвате добавки от соев изофлавон и храни, направени със соеви протеини, като протеинови смеси и протеинови барчета. Те ви излагат на по-голям риск от възможните странични ефекти от приема на соя, отколкото от всички видове соеви храни.

Подсладените напитки допринасят за епидемията от диабет и затлъстяване при децата!



На 25.03.2019 д-р Кайл Ясуда, президент на Американската академия по педиатрия, се изказа относно увеличаването на страдащите от диабет тип 2, високо кръвно налягане и затлъстяване деца. Пиенето на подсладени напитки допринася за тази епидемия. Децата в Съединените щати консумират много добавена захар, много повече отколкото е здравословно и препоръчително. Водещият източник на добавени захари в хранителния режим на американските деца продължава да бъдат подсладените напитки. Американската кардиологична асоциация препоръчва на деца на възраст 2 години и повече да пият не повече от 240 мл подсладени напитки седмично. Но децата консумират 10 пъти повече от това количество.Всъщност средностатистическите възрастни и деца в САЩ консумират 15 килограма добавена захар на година само от подсладените напитки. Това е една пълна пазарска количка!

Американската академия по педиатрия и Американската кардиологична асоциация публикуваха съвместно изявление, в което призовават за широкообхватни решения в областта на обществената политика за намаляване на консумацията на подсладени напитки сред децата. Тези решения включват по-достъпни и по-евтини здравословни възможности и данъчно облагане на подсладените напитки, като приходите ще субсидират здравословни алтернативи като вода, мляко, плодове и зеленчуци.

Препоръчват също използването на предупредителни етикети и поставянето на ограничения за маркетинга, насочен към децата. Те са заобиколени от реклами на нездравословни подсладени напитки. Всъщност тази индустрия използва същата стратегия, която някога е използвала Биг Тобако (петте най-големи производители на цигари в света), за да се насочи към тийнейджъри и млади хора. През 2009 г. компаниите с газирани напитки съобщиха за 395 млн. долара разходи за реклами, насочени предимно към тийнейджъри.

За съжаление консумацията на подсладени напитки сред българските деца не е по-малко от това при американските и честотата на захарния диабет и затлъстяването се увеличават неимоверно в България. Рекламите на различните видове подсладени напитки са ежедневие по нашите телевизии. Затова е необходимо родителите да разговарят с децата за вредата от консумацията на подсладени напитки.

Снимка Humphrey Muleba / Unsplash

Какво е автоимунното заболяване?



Чували ли сте за автоимунни заболявания? Имате ли, като милиони други, всъщност някое от тях?
Терминът автоимунна болест се използва, за да опише ситуацията, при която имунната система на организма - която защитава тялото от вируси и бактерии, атакува клетките на организма.

Известни са много автоимунни заболявания. Най-известното е ревматоидният артрит - това състояние причинява възпаление на няколко стави, схващане и болезненост, като може да се разпростре и върху други части на тялото (като белите дробове или око).

Сред ендокринологичните автоимунни заболявания е и диабет тип 1. Когато хората говорят за диабет, те обикновено мислят за диабет тип II (при който тялото става резистентно към инсулина); този тип представлява около 95% от всички случаи на диабет. При диабет тип 1, имунната система атакува и така уврежда частта на панкреаса, която произвежда инсулин, което води до недостиг на инсулин. По този начин тялото губи способността си да регулира кръвната захар и по този начин да контролира използването на енергия от организма. Симптомите са увреждането на органи (включително бъбреците и очите), честото уриниране и прекомерната жажда.

Тиреоидитът на Хашимото е друго известно автоимунно заболяване. При него щитовидната жлеза бива унищожена от имунната система и по този начин се стига до недостиг на щитовидните хормони, причинявайки множество симптоми, сред които отпадналост и умора, запек, качване на килограми и отоци.

Друго заболяване, което може да има автоимунна причина е Адисоновата болест. При нея надбъбречните жлези не успяват да произведат достатъчно хормони, причинявайки лесна умора, безапетитие, гадене и повръщане и загуба на тегло. Характерни са промяната на цвета на кожата и лигавиците, ниско кръвно и понякога ниска кръвна захар, като промените често настъпват бавно с времето.

Общото между всички тези състояния е тяхната причина – а именно атаката на имунната система върху самия организъм. За съжаление точният начин, по които автоимунните заболявания възникват не е известен. Знае се, че има определени хора, чиито гени ги правят податливи към развитието на такива заболявания, но често е необходим и определен „екологичен спусък“, който да отключи болестта. Такъв спусък може да бъде например и една банална инфекция.
Лечението зависи от състоянието, но повечето автоимунни състояния се лекуват с лекарства, които потискат или по друг начин променят имунната система, надявайки се да я намали достатъчно, за да успокои болестта, но не толкова, че да се развият странични ефекти (включително инфекции). Често чрез това лечение е възможно забавянето, а в някои случаи и спирането на развитието ѝ.

Трябва ли децата да ходят пеш?



Да! Ходенето пеш е просто, но мощно средство да държите теглото на децата под контрол. То може да им помогне да подобрят нивата на холестерола, да укрепят костите, да контролират кръвното налягане, да повдигнете настроението им и да намалят риска от редица заболявания (например диабет и сърдечни заболявания). Редица изследвания показват, че ходенето пеш и други физически дейности могат да подобрят паметта и концентрацията.

Всичко, от което се нуждаете, са добре подбрани и удобни обувки. Започнете с ходене около 10-15 минути наведнъж. С течение на времето можете да започнете да вървите по-далеч и по-бързо, докато вървите в продължение на 60 минути всеки ден от седмицата. Научете децата си да ходят пеш до училище или да слизат две-три спирки преди това.


Photo by Annie Spratt on Unsplash

Все повече държави легализират марихуаната, ето какво трябва да знаете и правите!



Тъй като употребата на марихуана се легализира във все повече държави, изследванията показват, че все по-малко тийнейджъри смятат пушенето на марихуана за опасно. Те не мислят за марихуаната като за опасен наркотик - и фактът, че употребата му е легализирана, изглежда е подсилила впечатлението, че е безопасна.
Но не е безопасна!

Марихуаната може да наруши краткосрочната памет, концентрацията, продължителността на вниманието и решаването на проблеми, а всички те могат да попречат на обучението и могат да доведат до злополуки и наранявания; да доведе до увреждане на белите дробове от вдишване на дима; увеличава риска от психиатрични проблеми като депресия или психоза; причинява дългосрочни проблеми с паметта и изпълнителната функция, дори след като се спре употребата на марихуана; води до пристрастяване - експерти казват, че 9% от възрастните, които експериментират, ще станат зависими. Този брой е по-висок (17%) за тези, които започват в юношеска възраст; предизвиква проблеми с растежа и обучението при бебета, чиито майки пушат по време на бременността.

Само защото нещо е законно, не означава, че е безопасно. Пушенето на цигари е законно, но е свързано с много сериозни здравословни проблеми. Консумацията на алкохол е законна и води до алкохолизъм, здравословни проблеми и много сериозни злополуки и наранявания.
Много е важно родителите да разговарят с тийнейджърите си за рисковете от употребата на марихуана. Ако самите родители употребяват марихуана трябва да се замислят какъв пример дават и какво послание изпращат на децата си.

Тъй като марихуаната засяга мозъка, а тийнейджърските мозъци все още се развиват, марихуаната е особено опасна за тях; Тийнейджърите, които редовно употребяват марихуана, могат да развият сериозни психични проблеми; Шофирането под влиянието на марихуана е като шофиране пиян: това е опасно и никога не трябва да се случва; Димът от марихуана е токсичен, както за лицето, което пуши, така и за хората около него; Ако родителите използват марихуана пред своите тийнейджъри, техните тийнейджъри са по-склонни да пушат. Помислете, преди да запалите.

Толкова е важно да мислите за това като за родител - и да говорите с вашите тийнейджъри, не само веднъж, но често, непрекъснато. Уверете се, че разполагат с информацията и стратегиите, от които се нуждаят, за да направят най-добрия и здравословен избор.

Photo by Roberto Valdivia on Unsplash

Какво са „празните калории“?



Калориите са единици, които представляват способността на храната да бъде преобразувана от тялото в енергия. Всички храни съдържат калории, а организмът се нуждае от определено количество калории всеки ден. Но някои храни осигуряват не само калории, но и други съставки, които също са от критично значение като витамини, минерали, антиоксиданти и други. Когато една храна осигурява предимно калории и малко от другите ценни елементи за нашето здраве, ние казваме, че храната има "празни калории".

За пример могат да послужат подсладените газирани напитки като колата и сладкишите като кроасани, торти, шоколади и прочие. Те съдържат много калории и малко други ценни вещества, поради което са с ниска диетична стойност. Можете да получите всички необходими калории от храни, съдържащи предимно празни калории. Но тогава настъпват хранителни дефицити поради недостига на ценните съставки. Друг проблем с храните, за които се казва, че съдържат "празни калории", е, че те обикновено съдържат много повече калории, отколкото е необходимо за постигане или поддържане на здравословно тегло.

Снимка от Blake Wisz в Unsplash

За пропускането на закуската



Пропускането на закуската може да намали общия брой плодове и пълнозърнести храни, които консумират вашите деца. До този извод стигат авторите на проучване в медицинското списание „The American Journal of Clinical Nutrition“. За да проучат въздействието на пропускането на закуската, изследователите използват данни от национално проучване в САЩ. Ето основните изводи:

- Пропускащите закуската са по-гладни по време на обяда, ядат половин час по-рано от обичайното и консумират по-големи количества храна и съответно повече калории.
- Както момчетата, така и момичетата, пропускащи закуската, получават повече калории от снаксове(похапвания между храненията).
- Пропускащите закуската ядат вечерята си по едно и също време като закусващите и консумират същия брой калории при това хранене. Въпреки това, те ядат по-малко порции плодове и пълнозърнести храни, което налага да положат повече усилия да наваксат тези здравословни храни на обяд и вечеря.

Снимка от Austin Nicomedez в Unsplash

СЗО съветва: Повече движение, по-малко време пред екрана за децата до 5 годишна възраст



Новото ръководство на СЗО от 24.04.2019: Децата под 5 години трябва да бъдат физически активни и да спят пълноценно, както и да прекарат възможно най-малко време, задържани в детски колички или седалки, както и да седят пред екраните, ако искате те да растат здрави.

В указанията се посочва, че бебетата на възраст под 1 година трябва да бъдат физически активни няколко пъти на ден по различни начини, включително 30 минути в изправено положение или по корем през целия ден, докато детето е будно. Кърмачетата не трябва да бъдат задържани в количка или столче за хранене за повече от 1 час наведнъж, а време пред екран не се препоръчва в тази възрастова група. Бебетата също трябва да спят 14-17 часа на ден, включително дрямка, на възраст 0-3 месеца и 12-16 часа на възраст от 4 до 11 месеца.

Децата на възраст 1-2 години трябва да бъдат активни в продължение на най-малко на 180 минути през целия ден, което включва умерена до интензивна физическа активност. Отново, те не трябва да седят повече от 1 час наведнъж или за продължителен период от време. Деца на възраст 1-2 години трябва да прекарват не повече от 1 час на ден пред екрана и да спят 11-14 часа на ден, включително дрямка.

Децата на възраст 3-4 години трябва да имат 180 минути физическа активност на ден, най-малко 60 минути от които трябва да са умерени до интензивни физически активности.
Отново, те не трябва да седят повече от час наведнъж или за продължителен период от време. Те трябва да прекарат не повече от 1 час пред екрана. Препоръчителното време за сън при деца на възраст 3-4 години е 10-13 часа на ден, потенциално включващо дрямка, с редовен сън и събуждане.

Авторите подчертават, че препоръките се отнасят за всички здрави деца на възраст под 5 години, независимо от пола, културния произход или социално-икономическия статус на семейството.

https://apps.who.int/iris/handle/10665/311664
Photo by Olivia Bauso on Unsplash

вторник, 27 август 2019 г.

За холестерола



Често за холестерола се пише като за „злодея“, който причинява инфаркт, инсулт и други сърдечносъдови заболявания. Но той далеч не е такъв.
Човешкото тяло се нуждае от холестерол – вид мастна киселина, за да строи клетъчните мембрани, както и множество критично важни хормони като например тестостерона и естрогена. Чрез холестерола се произвежда и жлъчката, без която тялото не може да си набави мастни киселини и витамин D.

Всъщност вредата от холестерола не се дължи на самото вещество, а от количеството му в кръвта.
Тялото пакетира холестерола в две различни частици – LDL („лошия холестерол“) и HDL („добрия холестерол“). Когато в кръвта има прекалено много LDL се образуват наслагвания върху стените на съда, които могат да предизвикат стенокардия (гръдни болки), инфаркт или инсулт.

Но какво води до високи нива на LDL? В повечето случаи причината е в хранителните навици. Консумирането на храни, богати на наситени мазнини и лесно разградими въглехидрати (например дюнери, баници, бургери, пържени картофи) увеличават количеството на LDL в кръвта. В редки случаи причината се крие в определени дефектни гени или употребата на някои лекарства.

Какво можем да направим, за да намалим количеството LDL в кръвта? Научно доказано е, че редовните физически упражнения поощряват тялото да превърне LDL в HDL, който има защитно действие. Когато тази мярка не е достатъчна, се налага прилагането на лекарства.

Какво трябва да знаете за тестостерона?



Защо някои момчета могат да изградят твърди мускули като скала изведнъж, а други просто не могат? Една от причините може да се дължи на количеството тестостерон, което те произвеждат. Тестостеронът е полов хормон, който се среща при мъже и жени, но е в по-големи количества при мъжете. Производството започва да нараства по време на пубертета и да спада след 30-годишна възраст. Този мъжки хормон помага при производството на сперматозоиди, помага да се развият мъжките черти и играе важна роля за общото здраве на мъжете. 

Ето какво трябва да знаете за него:
- Помага при растежа на тестисите в пубертета.
- Контролира мъжките черти.
- Помага при развитието на окосмяването по лицето и половите органи.
- Помага за изграждане на мускули и силни кости.
- Прави гласа плътен, нисък.
- Помага за производството на сперматозоиди.
- Увеличава сексуалното желание.

А ако нивата са ниски?
Нивата на тестостерон в човешкото тяло се колебаят ежедневно и обикновено са най-високи сутрин. Високите или ниските нива могат да доведат до нарушена функция в части от тялото, които се регулират от този хормон. С остаряването на мъжа количеството тестостерон естествено намалява, но в някои случаи ниският тестостерон може да бъде причинен от други проблеми като :
- увреждане, инфекция или загуба на тестисите; твърде много желязо в тялото; стрес; затлъстяване; алкохолизъм; нарушена функция на хипофизната жлеза (жлеза в мозъка, която произвежда важни хормони); бъбречна недостатъчност.
Ниските нива на тестостерон причиняват следните симптоми при възрастните мъже: намалено желание за секс; качване на тегло; промени в настроенията; намалено окосмяване по тялото; ниско самочувствие. Днес възможностите за лечението им са с различни кремове, инжекции, като лечението стриктно се следи от ендокринолог.

Кога се обърнете към детски ендокринолог:


- ако имате момче, при което до 13г 6м-14 г. няма белези на пубертетно развитие.
- ако пубертетът е започнал, но спре.
- ако при момчето се развият гърди(гинекомастия).

Photo by Naassom Azevedo on Unsplash

Не се нахвърляйте върху храната!



Ето един лесен начин да се опитате да контролирате теглото си: отделете повече време за ядене. В едно проучване, публикувано на 12 февруари 2018 г., са анализирани данните от шест години за посещението при лекар за 60 000 японски мъже и жени с диабет тип 2. При тези посещения са задавани въпроси и за това колко бързо хората изяждат храната си. Тези от тях, които ядат бавно, са с 42% по-малка вероятност да са с наднормено тегло, отколкото хората, които са поглъщали набързо храната си. Също така, отнема 15 минути от започването на храненето до получаване на сигнал за ситост от мозъка. А за 15 минути човек може да погълне много калории! Забавете темпото и се насладете на всяка хапка.

Photo by Tom Sodoge on Unsplash

Спят ли достатъчно децата ви?



Знаете ли, че децата на възраст между 6 и 12 години трябва да спят 10 часа всяка нощ? Не е лесно да се наспиш. За децата това може да е трудно, защото са заети с училище, домашна работа, спорт, клубове и социални дейности. Но и други фактори ги затрудняват, като гледането на телевизия, сърфирането в интернет, видеоигрите или приема на кофеин. Важно е децата да спят достатъчно, защото това влияе на тяхното настроение, поведение, учене, памет и способност да се концентрират. Липсата на достатъчно сън също е свързано с по-висок риск от затлъстяване.

Съвети за успех:
- Влезте в рутината! Установяването на редовно време за лягане е важно, за да се подготвят децата за сън. Опитайте се да си лягате и да се събуждате по едно и също време всеки ден. Изключването на телевизора един час преди лягане и извършването на тиха дейност като четене, оцветяване или топла вана могат да помогнат на децата да се отпуснат, преди да си легнат. Започнете рутинната процедура рано, за да може детето ви да си легне рано!
- Уют! Говорете с детето си какво го успокоява през нощта. Използвайте тъмни завеси или нюанси, за да запазите стаята от уличното осветление или ранното утринно слънце. Уютните одеяла и възглавници могат също да помогнат на детето да се насочи към леглото и да спи по-добре.
- Яжте и пийте разумно! Избягвайте употребата на кофеин (например от кафе, кола и шоколад) и сладки напитки. Кофеинът и захарните напитки могат да са причина за ставане нощно време за вода и тоалетна.
- Изключете устройствата! Съхранявайте телевизорите и другите монитори(като компютри, таблети, видео игри и смартфони) извън стаята, в която детето спи. Децата, които имат телевизори в спалните си, са по-агресивни , гледат повече реклами за нездравословна храна и не спят добре. Достъпът до тези устройства в спалнята са честа причина за загубата на съня.

Първо, може да се окаже предизвикателство да промените рутината на детето си преди лягане. Не се отказвайте! Придържайте се към него и ще видите ползите за детето си!

Photo by Pim Chu on Unsplash

Дъщеря ми има вагинално кървене, трябва ли да посетим детски ендокринолог?



Да, трябва да се консултирате с детски ендокринолог ако има вагинално кървене преди пубертета или необичайно кървене след пубертета, обилно менструално кървене след пубертета или зацапване между менструалните цикли след пубертета.
Кои са причините?

При новородено момиче могат да имат вагинално кървене по всяко време от 2-10 ден от живота. Това е нормално и се нарича фалшива менструация. Причината е внезапното отпадане на естрогена на майката (хормон) след раждането. Кървенето може да продължи 3 или 4 дни.
Вагинално кървене преди пубертета не е нормално и изисква веднага да потърсите лекарска помощ.

Ако детето е над 8 години и има признаци на пубертет, това най-вероятно е първият й период. Признаци на пубертета са увеличаване на гърдите или поява на срамни косми. Повечето момичета имат първи цикъл около 2 години след началото на пубертета.
След пубертета вагиналното кървене е необичайно, ако възниква между редовни периоди. Обилното кървене също не е нормално. Трябва да бъде прегледана, защото често се съпътстват и от тежки анемии.
Полово предаваните болести също могат да предизвикат зацапване или кървене.

Потърсете детски ендокринолог ако менструалното кървене е:
Повече от 7 дни (1 седмица) кървене;
Повече от 6 добре напоени превръзки или тампони на ден;
При смяна на повече от една превръзка на час;
При наличие на съсиреци;
Периодите се случват по-често, отколкото на всеки 21 дни;
Всяко кървене или зацапване между редовни периоди.

Photo by Sarah Mak on Unsplash

петък, 23 август 2019 г.

Какво означава синдромът на поликистични яйчници?



Синдромът на поликистичните яйчници (СПКЯ) е хормонално нарушение, при което вашите полови хормони са извън баланс. Този дисбаланс е причина за развитието на кисти на яйчниците, които могат да повлияят менструалния цикъл, плодовитостта и външния вид. Симптомите на PCOS обикновено започват скоро след първата менструация. Вначалото те са леки и се р...азвиват постепенно. Може да имате само няколко симптома или набор от тях. Видът и тежестта варират от жена до жена. Симптомите са по-тежки, ако имате наднормено тегло или затлъстяване.

Симптомите са:
• Нередовни менструални цикли или липса на такива.
• Прекален растеж на косата (хирзутизъм) по лицето, гърдите, гърба, корема или седалището.
• Бързо наддаване на тегло и проблеми със загубата на тегло.
• Мазна кожа.
• Акне.
• Болка в таза.
• Косопад.
• Затруднено забременяване. СПКЯ е водеща причина за безплодие при жените.
• Промени в настроението.
• Депресия.

Каква е причината?
Точната причина за СПКЯ е неизвестна, но изследванията показват, че се наблюдава в определени семейства. Ако майка ви или сестра ви имат СПКЯ, имате по-висок риск от нормалното.
Свръхпроизводството на андрогени е фактор в СПКЯ. Андрогенът е мъжки полов хормон, който жените произвеждат. Ако имате СПКЯ, тялото ви може да произведе необичайно високи нива на андроген. Това може да повлияе на развитието и освобождаването на яйцата по време на овулацията и да доведе до хирзутизъм и акне.
Излишният инсулин е другият допринасящ фактор. Инсулинът е хормон, който помага за превръщането на захарите в енергия. Ако имате СПКЯ, тялото ви не реагира на действието на инсулин. Когато в организма Ви има проблеми с употребата на инсулин, нивата на кръвната Ви захар се повишават и произвеждате повече инсулин. Високите нива на инсулин са причина да произвеждате повече андроген. Това може да доведе до проблеми с овулацията, увеличаване на теглото, нередовни цикли и безплодие.

Как се поставя диагнозата?
Няма окончателен тест за диагностициране на СПКЯ. Диагнозата е резултат на съвместните действия на гинеколога и детския ендокринолог. Освен гинекологичния преглед с ултразвук е необходим преглед и от детски ендокринолог с измерване на индекса на телесна маса и кръвен тест за измерване на хормоналните нива, кръвната захар и холестерола. Това може да помогне за изключване на други състояния, които имитират симптомите на СПКЯ.

Лечението включва противозачатъчни хапчета за намаляване на андрогенното производство и регулиране на естрогена(това може да регулира периодите, лечението на акне и намаляване на излишния растеж на косата), както и лекарства за диабет за понижаване нивата на инсулин и подобряване на начина, по който тялото ви го използва.
В дългосрочен план ще трябва да се придържате към здравословна диета, да правите редовни физически упражнения и да губите допълнително тегло, за да управлявате симптомите на СПКЯ и да предотвратите дългосрочни усложнения.

Photo by Mel Poole on Unsplash

За домашно приготвената храна


Семейните ястия са полезни по толкова много причини. Хората, които приготвят храна у дома, са склонни да консумират значително повече плодове и зеленчуци и по-малко захар и мазнини. Хората, които се хранят вкъщи с другите, седнали заедно и разговарящи, също имат по-ниско ниво на стрес и по-голямо удовлетворение от живота. Колкото по-често семействата с деца се хранят заедно, толкова по-вероятно е децата да ядат висококачествена храна и е по-малко вероятно да са с наднормено тегло или затлъстяване. Има и други ползи: тези деца имат по-висока самооценка и по-добра училищна успеваемост, както и по-малък риск от рисково поведение (като употреба на наркотици) или развитие на хранителни разстройства.

Но без разсейване от монитори!
Всички тези предимства се обезсмислят, ако вечерята се яде пред телевизор или други устройства. Това има смисъл, ако се замислим защо семейното хранене има толкова силен положителен ефект: става дума за близост и връзка. Сядайки да се хранят заедно често е единственото време, в което семействата могат да се свържат, споделят и общуват.


The relation between family meals and health of infants and toddlers: A review. Appetite, August 1, 2018.
Photo by Rustic Vegan on Unsplash

За храните, които понижават холестерола


Добавянето на храни, които понижават LDL - вредните частици, пренасящи холестерол в кръвта, е най-добрият начин за постигане на ниско ниво на холестерола. Различните храни го понижават по различни начини. Някои свързват холестерола в храносмилателната система и го изтеглят от тялото, преди да влезе в обращение; други ви дават полиненаситени мазнини, които директно понижават LDL, а трети съдържат растителни стероли и станоли, които блокират поемането на холестерола от тялото.

Добавете тези храни, за да понижите холестерола си:
• Овес. Една купа овесена каша за закуска Ви дава 1 до 2 грама разтворими фибри. Добавете банан или ягоди за още половин грам. Настоящите препоръки за хранене препоръчват от 20 до 35 грама фибри на ден, като най-малко 5 до 10 грама трябва да идват от разтворими фибри.
• Ечемик и други цели зърна. Подобно на овеса и овесените трици, ечемикът и другите пълнозърнести храни доставят разтворими фибри.
• Зелен боб. Зеленият боб е особено богат на разтворими фибри. Освен това той се разгражда бавно, което означава, че ще се чувствате сити по-дълго след хранене. Това е една от причините зеленият боб да е полезна храна за хората, които се опитват да отслабнат. Други добри алтернативи са бобът и лещата, както и грахът.
• Патладжан и бамя. Два нискокалорични зеленчука, които са добри източници на разтворими фибри.
• Орехи. Консумирането на 50 гр орехи на ден може малко да намали LDL, от порядъка на 5%, показва едно американско проучване.
• Растителните масла. Използването на течни растителни масла като рапица и слънчоглед спомага за понижаване на LDL и са за предпочитане пред животинските масла.
• Ябълки, грозде, ягоди, цитрусови плодове. Тези плодове са богати на пектин - вид разтворимо влакно, което понижава LDL.
• Соя. Хранене със соя и храни, произведени от тях, като тофу и соево мляко, някога се рекламираше като мощен начин за понижаване на холестерола. Анализите показват, че ефектът е по-скромен - консумирането на 25 грама соев протеин на ден (300 гр тофу или 2,5 чаши соево мляко) може да понижи LDL с 5% до 6%.
• Тлъста риба. Яденето на риба два или три пъти седмично може да понижи LDL по два начина: чрез заместване на животинското месо, което има LDL-повишаващи наситени мазнини, и чрез доставяне на омега-3 мазнини, понижаващи LDL. Омега-3 намаляват триглицеридите в кръвния поток и също така предпазват сърцето, като помагат за предотвратяване на появата на анормални сърдечни ритми.


Съставяне на диета с нисък холестерол:
Чрез добавянето на няколко храни за понижаване на холестерола по различни начини се постига по-голям ефект, отколкото фокусирането върху един или два вида храни, намаляващи холестерола.

Основните хранителни компоненти на намаляващата холестерола диета са изобилие от плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни вместо високо рафинирани, и растителни протеини вместо животински. Добавете овес, ечемик, бамя и патладжан в своята диета.
Разбира се, преминаването към диета за понижаване на холестерола отнема повече внимание и труд, отколкото вземането на статин всеки ден. Това означава разширяване на разнообразието от храни, които обикновено поставяте в менюто си и привикване към нови текстури и вкусове. Но това е "естествен" начин за понижаване на холестерола и избягва риска от мускулни проблеми и други странични ефекти на лекарствената алтернатива.
Също така диетата, която е богата на плодове, зеленчуци и боб, помага на тялото и по много други начини - поддържа кръвното налягане под контрол, подобрява здравето на костите и подобрява храносмилането, зрението и психичното здраве.

Мултимедия от Heather Schrock в Unsplash

Захарта срещу оръжията: кое убива повече хора?


Захарта може би е най-новият и най-смъртоносен съвременен убиец. Настоящите изследвания показват, че затлъстяването е един от петте рискови фактора за ранна смърт. Процентът на затлъстяване в България е над 30% и нараства с много бързи темпове.
Диабетът в България също се увеличава. Съобщава се, че болните от захарен диабет тип 2 у нас са повече от 420 000. Диабетът е причина за смъртта в 2% от болните годишно, т.е. около 2000 души. За 2018 убитите българи с огнестрелно оръжие са 138 души!

Сладка, но смъртоносна!
Трите основни захари (фруктоза, глюкоза и захароза) идват от захарната тръстика и захарното цвекло. Метаболитните пътища в нашето тяло получават тези захари по различен начин. Фруктозата е „лошото момче“, която се превръща в мазнина в тялото.
Човешкият черен дроб има ограничен капацитет за съхранение на захари; това означава, че остатъците се връщат в кръвта като мастни киселини. Тези киселини се съхраняват в различни части на тялото, а именно бедрата, гърдите и корема. Благодарение на този неблагоприятен страничен ефект, Вие се излагате на риск от диабет тип 2, сърдечни заболявания, затлъстяване, висок холестерол, подагра, хипертония и чернодробно заболяване.

Защо е толкова пристрастяваща?
Помислете за захарите като за малки тролчета, които се крият наоколо и предизвикват катаклизми. Твърде много захар причинява дисбаланс в нашата мозъчна биохимия, кръвната захар и здравето на червата, намалявайки нашите “добри” химически вещества в мозъка. Това от своя страна ни кара да жадуваме за повече захар, за да се чувстваме по-добре.

Слезте от захарното влакче!
Гладът за захари е много реален и изключването на захарта може да ви накара да се чувствате раздразнителни и уморени.
• Най-добрият подход е да ги изключите напълно. Заменете захарта с добри мазнини и протеинови храни. При спадане на нивата на кръвната захар ще жадувате за захар.
• Прочетете етикетите на храните и се погрижете за „скритите“ захари, които могат да се крият под имена като царевичен сироп, глюкозен сироп, фруктозен сироп, фруктоза и кристална фруктоза.
• Ограничете плодовите сокове и енергийните напитки и се пазете от изкуствените подсладители, ако е възможно.
• Много видове хляб (бял и пълнозърнест) съдържат захар. Някои хлябове съдържат чаена лъжичка захар на парче.
• Захарта често се добавя към продуктите от домати, за да се противодейства на киселинността, а доматеният сос е един от най-големите виновници, когато става въпрос за скрита захар. До една трета от съдържанието на доматен сос може да бъде захар. Имайте предвид, че една супена лъжица доматен сос е равна на една чаена лъжичка захар.

Да четем етикетите:
• Без захар: по-малко от 0,5 грама захар.
• Намалена захар: поне 25% по-малко захар за всяка порция спрямо оригиналния продукт.
• Без добавена захар: никаква захар не е добавена като съставка.

Източници:
https://www.theguardian.com/…/20/sugar-deadly-obesity-epide…
Национален статистически институт, България.
Photo by Kobby Mendez on Unsplash


Какво трябва да знаете за естрогена...


Какво отличава момичетата от момчетата? От физиологична гледна точка всичко се свежда до хормони. Въпреки че естрогенът е женски хормон, тялото на мъжа също произвежда естроген, но в по-малки количества. Естрогенът е група от полови хормони, които помагат за развитието и поддържането на женските характеристики в човешкото тяло. И така, вашите хормони действат като пратеници, които казват на определени тъкани в тялото ви да се държат по о...пределен начин. Невероятно, нали? Естрогенът е един от най-важните хормони за жените, заедно с прогестерона, който поддържа бременноста и имплантира яйцеклетка в матката.

Как действа този хормон?
Естрогенът е отговорен за развитието на гърдите, окосмяването под мишниците и по половите органи, ендометриума (лигавицата, която покрива вътрешността на матката) и регулирането на менструалния цикъл. Той е важен хормон за репродуктивната функция и цикъла на жената. При жените естрогенът циркулира в кръвта и се свързва с естрогенните рецептори върху клетките в прицелните тъкани. Това не засяга само гърдите и матката, но също така мозъка, сърцето, черния дроб, костите и други тъкани. Хормонът контролира растежа на маточната лигавица през първата част на менструалния цикъл. Той предизвиква промени в гърдите по време на пубертета и бременността; регулира метаболитните процеси като костния растеж и нивата на холестерола.


А при мъжете?
В юношеските си години мъжете имат високи нива на тестостерон и ниски нива на естроген. С остаряването на мъжете, естрогенът се увеличава и тестостеронът намалява. Това се дължи на ароматаза: ензим, който превръща тестостерона в естроген. Ароматаза се среща най-често в мастните клетки, така че колкото повече мазнини в тялото има човек, особено по корема, толкова повече ароматаза има, което води до увеличаване на естрогена.


Какво се случва при нарушена функция?
За жените симптомите включват: главоболие; промени в настроението; повишени симптоми на предменструален синдром; подуване и чувствителност в гърдите; ниско либидо; нередовен менструален цикъл; проблеми със съня; студени ръце или крака; косопад; качване на тегло; липса на енергия и изтощение; затруднения с паметта.

Ако нивата на естроген у мъжа се увеличат значително, той може да започне да изпитва необичайни симптоми. Високият естроген при мъжете води до: безплодие; мъжете с твърде много естроген могат да започнат да развиват по-големи гърди и еректилна дисфункция (трудности при получаване или поддържане на ерекция).

Кога да се обърнете към детски ендокринолог:
- Ако няма развитие на гърди до 13г при вашето момиче;
- Ако момичето няма менструален цикъл до 15г.;
- Ако е дошъл цикъла, но после е спрял за повече от три месеца;
- Ако детето ви има хранителни разстройства.


Photo by Irina Murza on Unsplash

Бебешки чорапи съдържат следи от бисфенол А и парабени


Екип от учени от Университета в Гранада, Испания установи, че 9 от 10 двойки чорапи за бебета и деца от 0-4 години съдържат следи от бисфенол А и парабени. Хормоналната активност на тези два ендокринни разрушителя е свързана с дисфункции, които могат да предизвикат заболявания при деца и възрастни. Това е първото по рода си изследване, което се провежда в Европа и установява, че тъканите могат да бъдат източник на експозиция на химически замърсители, нарушаващи ендокринната система. Това е от особено значение за малките деца.

Изследователите също откриха значителни разлики в количеството на открития токсичен продукт, в зависимост от това къде се продават чорапите. Анализирани са проби от 32 двойки детски чорапи (от новородени до 48 месеца), закупени в три различни вида търговски обекта- местен търговец на дребно, нискотарифна международна търговска верига и по-висококачествена международна марка.
Чрез използването на сложни техники от аналитичната химия и извършване на сложни биологични тестове за количествена оценка на хормоналната активност, изследователите от Гранада проучиха наличието на пластмасовия компонент бисфенол А, консервантите, известни като парабени, и хормоналната активност (естрогенност и андрогенност) на екстракта от чорапи.
Концентрациите на двата химикала, намерени в чорапите, продавани в местния търговец на дребно, достигат максимум 3,736 ng бисфенол А на грам тъкан. Това средно количество бисфенол А е повече от 25 пъти по-високо от това, което се намира в чорапите, продавани от нискотарифния международен търговец на дребно, и по-качествената международна марка. Парабените са открити във всички изследвани продукти - по-специално етилпарабен, следван от метилпарабен - но със средни концентрации по-ниски от тези на бисфенол А и с по-слабо изразени разлики между магазините.


Както можеше да се очаква, като се има предвид високото съдържание на бисфенол А и наличието на парабени, два от всеки десет чифта чорапи, купени при търговеца на дребно, изявиха естрогенна хормонална активност; и един от всеки три чифта, закупени на един и същ източник, показват антиандрогенна активност в проведените биологични тестове. С други думи, екстрактите, взети от тези дрехи, се държат като женски хормон и антагонизират мъжките хормони. Благодарение на тази хормонална активност бисфенолите и парабените са ендокринни разрушители, свързани с определени дисфункции, които могат да доведат до заболявания както при деца, така и при възрастни. Спектърът от заболявания, свързани с експозиция на ендокринни разрушители, е широкообхватна, варираща от дефицит на внимание и хиперактивност, от пикочни нарушения, преждевременно полово развитие и затлъстяване при деца. Сред възрастните те са свързани с хипотиреоидизъм, безплодие, диабет и хормонозависими ракови заболявания, като рак на гърдата.
При малките деца рисковете са от директна експозиция през кожата. Основният проблем е възможният контакт на тези химични съединения с храносмилателния тракт, като се има предвид колко често бебетата смучат краката и чорапите си.

Информационна кампания
Изследователската група на университета в Гранада има за цел да информира родителите и здравните работници за своевременно даване на препоръки, да предупреждава производителите и вносителите за качеството на техните продукти, както и да информират националните и европейските правителства за проблема, за да ги призоват да предприемат действия по проблема- по-стриктно регулиране на ендокринните разрушители в текстила .

Източник: Health Medicine Network (със съкращения)
http://healthmedicinet.com/i/baby-socks-found-to-contain-…/…
Photo by Christian Fickinger on Unsplash


Какво да пиете? 


Вода! Предлагайте вода на всяка закуска и хранене. Това е чудесен избор за напитки за децата, защото е без калории и е на ниска цена! Децата трябва да пият много вода когато играят и са активни. Ето някои съвети, за да запазите децата си щастливи, здрави и хидратирани:
- Пийте вода често. Сервирайте водата на всяка закуска и хранене. Когато децата ви са физически активни, уверете се, че имат бутилка вода по време на тяхната дейност. Нашите тела са най-добрият... съдия за това колко вода ни е нужна. Учете децата си да пият, когато са жадни.
- Не сервирайте напитки със захар! Това включва безалкохолни и спортни напитки, подсладени ледени чайове, плодови и енергийни напитки. Консумацията на прекалено много подсладени със захар напитки увеличава риска от наднормено тегло при деца и възрастни и зъбни кариеси.
- Задавайте въпроси. Когато не можете да наблюдавате играта на децата си, уверете се, че са пили вода на всички ястия и леки закуски, а и през целия ден.


Да останеш хидратиран е от съществено значение не само през горещото лято, но и през останалата част от годината - особено ако децата играят във фитнес зала или на закрито, където става горещо. Пийте много вода през целия ден! Създаването на навици сега ще помогне на децата ви да се научат как да останат здрави и хидратирани и като възрастни. Избирайте:
- Вода - колкото искате! За допълнителен вкус и забавление, добавете плодове или замразени кубчета лед от 100% плодов сок.
- Газирана вода


Избягвайте напитки с добавени захари като:
- Безалкохолни напитки
- Подсладени ледени чайове
- Плодови напитки
- Спортни напитки
- Енергийни напитки


Избягвайте напитки със заместители на захар:
- Диетични безалкохолни напитки
- Диетични студени чайове
- Диетични плодови напитки


Photo by Akara Yoth Tat on Unsplash

горски плодове